Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

RADOM

Zakaz palenia węglem w piecach w Radomiu?

czwartek, 21 stycznia 2021 11:23 / Autor: Radosław Mizera
foto: jplenio/pixabay
Radosław Mizera

Zakaz wprowadza Wrocław. W jego ślady idą Rabka-Zdrój i Sopot. A Radom?

W Radomiu zakończyła się inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła. Policzono, że w mieście funkcjonuje obecnie około 11,5 tysiąca pieców i kotłów na paliwa stałe, czyli węgiel. Jerzego Zawodnika, wiceprezydenta Radomia zapytaliśmy, czy wzorem innych miast, zostanie wprowadzony zakaz palenia węglem w piecach?

- Nie przewidujemy tego w tym momencie. Potrzebny jest rządowy bądź regionalny program, który zachęcałby mieszkańców do wymiany pieców i nie byłby kosztowny dla domowych budżetów - powiedział wiceprezydent miasta:

11,5 tysiąca pieców i kotłów oplanaych węglem ogrzewają łączną powierzchnię ponad 44 tys. metrów kwadratowych budynków. Około 48 proc. posiadaczy pieców węglowych planuje wymianę źródła ciepła - najchętniej na kocioł gazowy (57,9%).

Dodajmy, że konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła wynikała z przyjętego przez Sejmik Województwa Mazowieckiego programu ochrony powietrza. Samorząd Województwa, który wskazał w nim kilka źródeł finansowania inwestycji polegających na wymianie tzw. kopciuchów na ekologiczne źródła ciepła.