Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Nereusz i Achilles              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Pilczyca
Dziś jest: Środa, 12 maja 2021

RADOM

Podatek cukrowy ograniczy spożycie napojów słodzonych?

środa, 27 stycznia 2021 12:48 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Od 1 stycznia obowiązuje w Polsce podatek cukrowy. W założeniu ma on zniechęcić do kupowania napojów słodzonych. Czy radomianie faktycznie ograniczą ich spożycie?

Podatek cukrowy to opłata od napojów słodzonych. W założeniu ma ona zniechęcić do kupowania niezdrowych produktów i zachęcić do zdrowego stylu życia.

Poseł Anna Kwiecień z Prawa i Sprawiedliwości mówi, że to odpowiedź na coraz większe problemy z nadwagą u dzieci.

- Borykamy się z otyłością wśród dzieci. Polska w tej dziedzinie zaczyna niechlubnie wieść prym w Europie. U naszej młodzieży w bardzo młodym wieku pojawia się nadwaga. Skutkiem nadwagi i spożywania produktów cukrowych są też dalekosiężne problemy zdrowotne - tłumaczy poseł Anna Kwiecień.

Dietetyk Patryk Żyszczyński podkreśla, że spożywanie napojów słodzonych pogarsza nasze samopoczucie, a na dłuższą metę może prowadzić do otyłości.

- Węglowodany zawarte w napojach słodkich bardzo szybko podnoszą poziom cukru we krwi, a co za tym idzie powodują duży wyrzut insuliny, co z kolei powoduje bardzo duże rozchwianie poziomu cukru przez cały dzień. Może to powodować senność, osowienie, przybicie i człowiek źle się czuje. Często też tyje. Wszystko zależy jak duża jest podaż węglowodanów - mówi Patryk Żyszczyński.

Prof. Krzysztof Paśnik, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Metabolicznej w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu mówi, że wyeliminowanie cukrów złożonych z diety może poprawić nasz stan zdrowia, ale zaznacza, że potrzebna jest do tego również zmiana myślenia.

- Jeżeli wyeliminujemy je, to mamy szansę, że nasz stan zdrowia może poprawić się, ale to jest kwestia zmiany myślenia i podejścia do tego, co jemy i pijemy. Myślę, że podatek cukrowy nie spowoduje tego, że ktoś, kto kocha pić Coca-Colę zrezygnuje z picia. To nie jest ta droga, którą powinniśmy dążyć. Podstawową jest edukacja i zmiana myślenia w społeczeństwie - mówi prof. Paśnik.

Zapytaliśmy mieszkańców Radomia i Kozienic, czy wprowadzenie podatku cukrowego rzeczywiście zmniejszy spożycie napojów słodzonych. Wszyscy zgodnie odpowiedzieli, że jest to mało prawdopodobne.

Podatek cukrowy nie obejmuje napojów, które są wyrobami medycznymi, suplementami diety, żywnością i preparatami dla niemowląt, wyrobami akcyzowymi, napojów, w których udział soku owocowego lub warzywnego wynosi co najmniej 20% składu, a zawartość cukru nie przekracza 5 g na 100 ml oraz produktów, w których na pierwszym miejscu w wykazie składników znajduje się mleko lub jego przetwory.