Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

RADOM

Powstaje nowa droga w rejonie pasa startowego radomskiego lotniska

poniedziałek, 12 kwietnia 2021 15:23 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: MZDiK
Elżbieta Warchoł

W drugiej połowie roku będzie można jeździć i chodzić nowym odcinkiem drogi na przedłużeniu ulicy Lubelskiej. Ominie ona wydłużony pas rozbudowywanego lotniska na radomskim Sadkowie. Prace drogowe przebiegają bardzo sprawnie. Ich zaawansowanie zdecydowanie przekroczyło półmetek. Teraz trwają tam roboty przy układaniu asfaltu - informuje MZDiK.

Niemal kilometr nowej jezdni wraz z chodnikiem, drogą rowerową i odwodnieniem powstaje na połączeniu końcówki ulicy Lubelskiej w Radomiu z miejscowością Kiedrzyn. Wszystko po to, by móc zachować ciągłość komunikacyjną na drodze powiatowej w związku z prowadzoną rozbudową lotniska, a konkretnie z wydłużeniem tam pasa startowego - informuje MZDiK. Droga z tego powodu nie będzie mogła przebiegać tak blisko i musi zostać przesunięta. Początek nowego odcinka o długości dokładnie 997 metrów jest zlokalizowany na wysokości wschodniej granicy niewielkiego lasu oddzielającego lotnisko od ulicy Lubelskiej w Radomiu. Droga przebiega przez pola i łąki w kierunku północno-wschodnim, następnie skręca o 90 stopni w stronę południowo-wschodnią i łączy się ze starym przebiegiem w okolicach granicy gmin Gózd i Jedlnia-Letnisko - podaje MZDiK. Chociaż cała budowa jest prowadzona zarówno na terenie Radomia (miasta na prawach powiatu), jak też Sadkowa w gminie Jedlnia-Letnisko i Kiedrzyna w gminie Gózd, to jej inwestorem jest Gmina Miasta Radomia. Zadanie jest bowiem związane z dużą inwestycją realizowaną w granicach naszego miasta, czyli rozbudową lotniska.

Zakres zadania obejmuje budowę jezdni o szerokości sześciu metrów (z poszerzeniami na łukach), drogi dla rowerów i chodnika (odpowiednio o szerokościach dwóch oraz półtora metra), poboczy z kruszywa po obydwu stronach, rowów odwadniających oraz zjazdów do poszczególnych działek (wraz z przepustami). Pierwsza warstwa asfaltu już leży na podbudowie z kruszywa. Drogowcy ułożyli również spory odcinek chodnika i postawili obrzeża nowej drogi rowerowej.

Ze względu na sąsiedztwo lotniska cała nowa droga zostanie objęta bezwzględnym zakazem zatrzymywania się oraz postoju. Będą także postawione przy niej znaki A-26, ostrzegające kierowców przed nisko przelatującymi samolotami. Wykonawcą robót jest wyłoniona w przetargu firma Budromost-Starachowice z Wąchocka. Ich koszt to około 2,16 miliona złotych. Termin zakończenia tej inwestycji jest określony w umowie na 30 października 2021 roku.