Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

Samorząd

To nie adaptacja, lecz modernizacja

środa, 21 kwietnia 2021 15:04 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Prezydent Radomia Radosław Witkowski domaga się przywrócenia do pracy zawieszonego przez ministra zdrowia Marka Pacynę, dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Jako argument podaje m.in. brak uruchomienia kolejnych łóżek respiratorowych, co miało nastąpić 20 kwietnia. O komentarz poprosiliśmy Andrzeja Cieślika, pełnomocnika ministra zdrowia ds. szpitala tymczasowego w Radomiu.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej do dzisiaj nie oddano do użytku 20 kolejnych łóżek respiratorowych. - Sytuacja jest poważna, bo w szpitalu mamy zajęte wszystkie łóżka covidowe - powiedział prezydent Witkowski:

Andrzej Cieślik, pełnomocnik ministra zdrowia ds. szpitala tymczasowego w Radomiu poinformował, że przesunięcie terminu uwarunkowane jest niewłaściwą oceną zakresu prac remontowych. - Mamy do czynienia z modernizacją, a nie adaptacją oddziału. Trzeba było dokonać modyfikacji całej dokumentacji - powiedział Andrzej Cieślik:

Poseł Andrzej Kosztowniak jest zdania, że wokół całej sprawy jest za dużo polityki. - Wszystkie ręce na pokład - apeluje polityk PiS:

Dlatego też wojewoda mazowiecki wydał decyzję polecającą udostępnienie 20 łóżek respiratorowych na potrzeby szpitala tymczasowego – do dnia 30 kwietnia br. Jest to decyzja zmieniająca decyzję Wojewody z 16 marca br., w zakresie terminu uruchomienia łóżek respiratorowych. Powodem są kwestie techniczne. Z informacji, jakie uzyskał Mazowiecki Urząd Wojewódzki wynika, że przesunięcie terminu uwarunkowane jest niewłaściwą oceną zakresu prac remontowych, która była przedstawiona Totalizatorowi Sportowemu jeszcze przed objęciem funkcji przez Pełnomocnika RSS. Totalizator Sportowy w zaistniałej sytuacji wykonał prace w ekspresowym tempie.

- Dziękuję Panu Pełnomocnikowi za efektywne kierowanie Radomskim Szpitalem Specjalistycznym. W tym bardzo trudnym czasie zapewnił sprawne działanie całej placówki, ale też szpitala tymczasowego, który jest ogromnym odciążeniem dla całego regionu radomskiego. Szpital tymczasowy od pierwszego dnia przyjmuje bardzo dużo pacjentów, jego zasoby są bardzo efektywnie wykorzystane. To oczywiście też zasługa personelu, któremu składam wyrazy wdzięczności. Dziś widzimy, że wyznaczenie Pana Pełnomocnika było dobrą decyzją. Co do kwestii uruchomienia łóżek respiratorowych – Pan Pełnomocnik musiał w szybkim czasie zarządzić sprawą, która była niedopilnowana przez poprzednie kierownictwo placówki – powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

Pełnomocnik Radomskiego Szpitala Specjalistycznego wraz z Totalizatorem Sportowym poinformowali Wojewodę Mazowieckiego, że możliwy termin uruchomienia kolejnych 20 łóżek respiratorowych na Oddziale Intensywnej Terapii w szpitalu Tymczasowym w Radomiu przesunie się o 10 dni tj. na 30 kwietnia br.