Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

RADOM

Ruszyła kolejna akcja streetworkerów

poniedziałek, 10 maj 2021 10:56 / Autor: Magdalena Król
foto:pixabay.com (Leroy_Skalstad)
Magdalena Król

W poniedziałek, 10 maja, ruszyła akcja "Bezdomni i jadłodajnia" organizowana przez Streetworkerów Caritas Diecezji Radomskiej.

Tym razem streetworkerzy zapraszają bezdomnych na ciepły posiłek do jadłodajni przy ul. Kościelnej 5. Warsztaty poprzedziło swego rodzaju rozeznanie oraz wytypowanie 10 osób, które otrzymały skierowanie na obiady. Aby móc skorzystać ze skierowania, trzeba spełnić jeden warunek – należy być trzeźwym.

- Wybraliśmy 10 osób do akcji "Bezdomni i jadłodajnia" pod hasłem: "Bezdomny nie musi być głodny!". Te osoby będziemy przyprowadzać do jadłodajni. Zależy nam też na nowych osobach - mówi Dagmara Kornacka, streetworkerka Caritas Diecezji Radomskiej.

Streetworkerzy już po raz drugi organizują akcję "Bezdomni i jadłodajnia". Po raz pierwszy odbyła się ona w 2019 roku. Wtedy to zostało wytypowanych 15 osób i nadal 5 z nich przychodzi systematycznie po posiłki do jadłodajni.

- Z naszych obserwacji wynika, że ta gorąca zupa jest jedynym posiłkiem w trakcie doby, jaką bezdomny spożywa. Nasi podopieczni koczują w warunkach, gdzie nie mogą sobie ugotować jedzenia, nie mają dostępu do bieżącej wody. Stąd też pomysł, aby zorganizować po raz drugi akcję. Po raz pierwszy odbyła się w 2019 roku. Wtedy było 15 osób objętych tym programem i 5 osób do dziś systematycznie korzysta z jadłodajni - dodaje streetworkerka.

Jak mówi Dagmara Kornacka, streetworkerka, wycieczka do jadłodajni jest też okazją do rozmowy z bezdomnym i dawania im impulsu, by zmienili swoje życie.

- Będziemy przyprowadzać bezpośrednio z ulicy osoby. Będziemy się również umawiać z osobami, które są objęte tym programem. W trakcie docierania do stołówki będziemy też rozmawiać, ponieważ jest to okazja do zacieśniania relacji - wyjaśnia Dagmara Kornacka.

Od czerwca w noclegowni przy ul. Zagłoby 3 w Radomiu, będzie można znów skorzystać z kąpieli. Projekt będzie realizowany przy współudziale Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.