Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

RADOM

Więcej pasażerów w autobusach

piątek, 14 maj 2021 10:35 / Autor: Magdalena Król
foto: RMizera/Radio Plus Radom
Magdalena Król

Rząd zmienia limity w komunikacji zbiorowej, zwiększając je z 30 do 50 procent łącznej liczby miejsc w danym pojeździe. To oznacza, że od soboty, 15 maja, autobusami będzie mogło podróżować więcej pasażerów niż dotychczas. Nowe przepisy nie zwalniają pasażerów z obowiązku zakrywania ust i nosa w autobusach.

Radom szczepienia

Od soboty pojazdami transportu zbiorowego będzie mogło podróżować więcej osób. Do tej pory limit był ustalony na 30 procent łącznej liczby miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji danego typu autobusu. Teraz będzie to już połowa, czyli 50 procent. Przepisy stanowią, iż co drugie miejsce siedzące wciąż powinno jednak pozostać niezajęte.

W najkrótszych radomskich autobusach (10-metrowych solarisach, obsługujących głównie linie miejskie 19, 20 i N1) będzie mogło przebywać w tym samym czasie maksymalnie 37 osób. W najpopularniejszych wozach 12-metrowych limity będą zależne od modelu pojazdu (od 37 do 53 pasażerów), a autobusy przegubowe zabiorą od 75 do 89 osób. Informacje dla pasażerów o aktualnie obowiązujących limitach będą wywieszone na drzwiach.

Od 15 maja nie będziemy musieli nosić maseczek przebywając na świeżym powietrzu. Takiego obowiązku nie zniesiono natomiast w pojazdach transportu zbiorowego. Kontrolowaniem tego obowiązku mogą zajmować się policjanci i strażnicy miejscy, prowadzący wyrywkowe kontrole.

Do odwołania pozostają utrzymane inne zmiany wprowadzone na czas stanu epidemii. Wciąż wyłączony jest system tak zwanego ciepłego guzika, zaś z przodu każdego autobusu funkcjonują strefy wydzielone tylko dla kierowców. Z tego powodu prowadzący pojazdy nie sprzedają obecnie biletów jednorazowych.