Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

RADOM

Pilnie potrzebna krew

środa, 21 lipca 2021 15:50 / Autor: Magdalena Król
fot. Radio Plus Radom
Magdalena Król

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha w Radomiu, w związku z niskimi stanami krwi, zwraca się z apelem o jej oddawanie.

Wakacje dla stacji krwiodawstwa w całym kraju to ciężki czas. Z jednej strony w związku z urlopami w stacjach pojawia się mniej krwiodawców. Z drugiej - wypadki i urazy, do których częściej dochodzi w okresie letnim, powodują, że zapotrzebowanie na krew jest większe.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu apeluje o oddawanie krwi. Kończą się zapasy krwi grup: 0 Rh(-), 0 Rh(+), A Rh(+), A Rh(-), B Rh(-), AB Rh(-).

Krwiodawcami mogą być osoby zdrowe (bez objawów infekcji czy przeziębienia), które nie były w ciągu ostatnich dwóch tygodni za granicą i nie miały kontaktu z osobami, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Poza tym krwiodawcy muszą spełniać stałe warunki. Krew oddać może każdy zdrowy człowiek miedzy 18 a 65 rokiem życia. Od krwiodawcy pobiera się jednorazowo 450 ml krwi. Oddawanie krwi jest bezpieczne, wystarczy dobre przygotowanie: odpowiednia ilość snu, lekki posiłek, dobre nawodnienie organizmu i prawidłowa kondycja zdrowotna.

Krew można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Limanowskiego w Radomiu:

w poniedziałki, wtorki i środy w godz. 7.00-14.00

w czwartki w godz. 7.00-17.00

w piątki w godz. 7.00-13.30.