Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Rita z Cascia, zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 maja 2022

RADOM

Młodzież Wszechpolska i Konfederacja protestowała przeciwko segregacji sanitarnej

sobota, 22 stycznia 2022 14:28 / Autor: Radosław Mizera
foto: FB/Młodzież Wszechpolska
Radosław Mizera

- Pandemia trwa już dwa lata. Jest ona dla naszego narodu wyniszczająca pod wieloma względami - mówili uczestnicy pikiety, która odbyła się w Radomiu. Organizatorami wydarzenia była Młodzież Wszechpolska i Konfederacja. W sobotę, 22 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 40 876 nowych przypadkach infekcji – to o 142 procent więcej niż tydzień temu.

Organizatorzy podkreślają, że ich stanowisko nie wynika ze swego rodzaju „bezduszności”. Wszyscy żyjemy w tej samej rzeczywistości. Wszyscy doświadczyliśmy (mniej lub bardziej dotkliwie) różnych tragedii związanych z pandemią. Czasem umierali nasi bliscy zarażeni koronawirusem. Czasem nasi bliscy umierali, bo nie mieli dostępu do pełnej opieki medycznej. Doświadczaliśmy przeróżnych sytuacji i każda z nich zasługuje na szacunek.

- Czujemy ogromny ból z powodu każdego cierpienia, którego można było uniknąć. Dlatego postanowiliśmy zabrać głos – wiele wskazuje, że środki podejmowane w walce z pandemią są dużo groźniejsze niż sama pandemia, co niepotrzebnie przymnaża ludzkich dramatów. Lekarstwo prawdopodobnie jest gorsze od choroby - podkreślają organizatorzy pikiety.

Przypomnieli, że na skutek pandemii dla co najmniej 2 mln pacjentów (niemal jednej piątej w porównaniu do poprzednich lat) zabrakło miejsca w systemie opieki zdrowotnej. Tylko w 2020 roku. Zamarła także diagnostyka - np. liczba pacjentów, którzy wykonali tomografię lub RTG klatki piersiowej spadła o niemal 0,5 mln. Sam minister zdrowia przyznał, że „deficyt zdrowotny, który z tego powodu powstał, jest stosunkowo duży”. Nie tyle „stosunkowo duży”, co zwyczajnie ogromny! W obliczu pandemii, której symbolem stali się pacjenci podłączeni do respiratorów, ogólna liczba respiratoterapii i przypadków wentylacji mechanicznej spadła o 10 tys.

W Polsce w 2018 roku na 1000 mieszkańców przypadało 2,4 lekarza, podczas gdy średnia dla krajów Unii Europejskiej to 3,8. Wydatki na służbę zdrowia były 3 razy mniejsze niż w Niemczech i 2 razy mniejsze niż w Anglii.

- Wydaje się, że tworzenie dwóch odizolowanych od siebie w dużej mierze systemów ochrony zdrowia – jednego dla pacjentów z Covid-19, drugiego dla całej reszty schorzeń – wobec faktu ograniczonych zasobów nie miało większego sensu (ze względu na niską wykrywalność zakażeń koronawirusem) i prawdopodobnie doprowadziło do znacznej liczby niepotrzebnych zgonów - podkreślano w trakcie pikiety.

Po roku nauki zdalnej – według jednego z badań – objawy depresji odnotowano u 20% uczniów, pogorszenie ogólnego funkcjonowania u 26%, pogorszenie sprawności fizycznej u 30%. Straty edukacyjne są wręcz przytłaczające. Normalny rozwój całego pokolenia został poważnie zaburzony. Ponadto w 2020 roku liczba obywateli żyjących w skrajnym ubóstwie zwiększyła się o 378 tys. osób.