Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Rita z Cascia, zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 maja 2022

RADOM

Radni nie zgodzili się na podwyżkę za odbiór odpadów

poniedziałek, 24 stycznia 2022 14:44 / Autor: Michał Kaczor
fot. manfredrichter/pixabay.com
Michał Kaczor

Radomscy radni nie zgodzili się na proponowane przez prezydenta podwyżki opłat za odbiór odpadów. Przeciw byli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Wnioskodawcą projektu był prezydent miasta Radomia. Nowe opłaty miałyby obowiązywać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2022 roku. Prezydent Radosław Witkowski w uzasadnieniu projektu uchwały wyjaśnia, że aktualny sposób naliczania opłat „od powierzchni użytkowej lokalu”, a nie „od gospodarstwa domowego” jest działaniem uznanym przez Regionalną Izbę Obrachunkową za niezgodnym z prawem.

Wiceprezydent Jerzy Zawodnik mówi, że chodziło o zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów.

- Przychodzą do mnie mieszkańcy, spółdzielnie mieszkaniowe, zarządcy nieruchomości i proszą o zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów komunalnych. Niestety, radni Prawa i Sprawiedliwości nie zgodzili się na zwiększenie częstotliwości i bez tej regulacji nie mogę zgodzić się na to, dbając o finanse miasta. System będzie funkcjonował jak do tej pory. Zamiast remontować szkoły, przedszkola, budować drogi, czy dofinansowywać szpital, będziemy dokładać do wywozu śmieci mieszkańców - komentuje wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Radny Łukasz Podlewski, przewodniczący klubu radnych PiS tłumaczy, że w projekcie uchwały nie było mowy o zwiększeniu częstotliwości odbioru odpadów.

- Prezydent zaproponował tylko podwyżkę. Mówił o zmianach w funkcjonowaniu, ale w samej uchwale nie znalazł się nawet punkt dotyczący zmiany w systemie. Sama propozycja podwyżek to za mało, żebyśmy mogli o tym rozmawiać na poważnie - mówi radny Podlewski.

W projekcie odrzuconym przez radnych w zabudowie jednorodzinnej miesięczna stawka dla jednoosobowego gospodarstwa domowego miała wynosić 22 zł, a w przypadku wieloosobowego 45 zł.