Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Josemaría Escrivá de Balaguer, prezbiter
Dziś jest: Niedziela, 26 czerwca 2022

RADOM

Czy wzrosną opłaty za wywóz odpadów w Radomiu?

piątek, 25 lutego 2022 10:46 / Autor: Monika Nowakowska
foto: manfredrichter/pixabay
Monika Nowakowska

Prezydent Radomia po raz kolejny wraca na sesję z propozycjami zmian w zasadach wywożenia odpadów i podwyżek za tę usługę. Tym razem jednak w projekcie uchwał, które będą rozpatrywać radni na najbliższej sesji w poniedziałek, 28 lutego znalazł się nowy zapis, że ze śmietników częściej odbierany będzie papier i makulatura oraz tzw. gabaryty.

To już kolejne podejście do korekty radomskiego systemu gospodarki odpadami. Władze miasta zaproponowały, by zmienić metodę obliczania stawek za wywóz nieczystości i by były one liczone od gospodarstwa domowego, a stawki opłat zostały zróżnicowane w zależności od rodzaju zabudowy, liczby osób w gospodarstwie domowym, powierzchni lokalu mieszkalnego, jaki zajmuje gospodarstwo domowe. Obecnie za wywóz odpadów płacimy w zależności od powierzchni gospodarstwa domowego (mieszkania).

Zdaniem władz miasta konieczna jest także podwyżka opłat za odbiór śmieci. Gmina rocznie dopłaca bowiem do tego systemu około 20 mln zł. Najniższa z proponowanych stawek to 22 złote, najwyższa – 40 - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik:

Nowe opłaty miałyby obowiązywać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2022 roku, jako wstęp do kolejnych podwyżek.

Koszt funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w Radomiu wyniesie w tym roku ponad 42,5 miliona złotych.