Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Rita z Cascia, zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 maja 2022

RADOM

Dyplomy dla Animatorów Myśli Chrześcijańsko-Społecznej

sobota, 19 marca 2022 15:04 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

85 słuchaczy odebrało dyplomy Animatora Myśli Chrześcijańsko-Społecznej. Uroczystość odbyła się dzisiaj, 19 marca w Europejskiej Uczelni Społeczno-Technicznej w Radomiu imienia Sługi Bożego Roberta Schumana. W jej trakcie został odczytany list premiera Mateusza Morawieckiego. Głos zabrała również Marlena Maląg - Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

- Robert Schuman mówił o tym, że Europa nie powstaje w całości, ale będzie powstała poprzez tworzenie rzeczywistej solidarności. Absolwenci uczelni będą kuźnią kadr. Jej zadaniem będzie wychowywanie młodego pokolenia w duchu wartości, w tym wartości chrześcijańskich. W przyszłości będą również wyznaczać kierunki rozwoju Polski, kraju silnego i solidarnego – przemawiała minister Marlena Maląg.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników uroczystości wyraził nadzieję, że niebawem "nasze życie publiczne zostanie wzbogacone o kolejne pokolenie ludzi oddanych do ofiarnej służby dla dobra Rzeczypospolitej". Pisał o "ludziach uformowanych w duchu myśli świętego Jana Pawła II oraz według wzorców pozostawionych przez jednego z ojców Zjednoczonej Europy - Roberta Schumana". W dalszej części listu szef polskiego rządu przywołał słowa Jana Pawła II, że Polska woła dzisiaj o ludzi sumienia. - To wezwanie nie utraciło nic na aktualności - napisał premier Morawiecki.

Przewodniczący Rady Programowej Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego prof. Zbigniew Krysiak powiedział, że celem studiów jest wdrożenie zasad i norm myśli chrześcijańsko-społecznej a następnie zastosowanie ich w praktyce. - W różnych obszarach życia społecznego i gospodarczego, aby pokazywać ich skuteczność - przekonywał prof. Krysiak.

Biorący udział w uroczystości poseł Marek Suski mówi z kolei, że współczesna Polska potrzebuje ludzi, którzy potrafią dyskutować i nie zamykają się w wąskich ramach współczesnych uczelni, które często przekształcają się w korporację z jednym dominującym nurtem myślenia. - Tu na uczelni jest otwartość, dyskusja i możliwość poznawania różnych punktów widzenia. I absolwenci takich kierunków są dzisiaj potrzebni Polsce – powiedział poseł Marek Suski.

Wykładowcą uczelni jest werbista ks. Jacek Gniadek, misjonarz i teolog-moralista. - W Kościele mamy dwóch świętych: Franciszka i Homobonusa. Pierwszy oddał ubogim swój majątek a drugi zgromadził majątek, by wspierać ubogich. Obaj żyli w tym samym okresie. W Kościele trzeba pomyśleć o przedsiębiorcach, bo bez ich działalności nie będzie gospodarki. Brakuje mi braku promowania przedsiębiorczości. Mówimy o sprawiedliwym dzieleniu dóbr a zapominamy o tych, którzy je wytwarzają – powiedział ks. Gniadek.

Dyplom ukończenia studiów odebrał Grzegorz Zaborowski. - Otrzymanie tytułu animatora myśli chrześcijańsko-społecznej dotyczy aspektów praktycznych związanych z realizacją myśli chrześcijańskiej w życiu społecznej. Daje wytyczne do budowania społeczeństwa opartego na myśli ewangelicznej – powiedział absolwent Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego.

Ryszard Krzyszkowski, prezes Instytutu Myśli Roberta Schumana dodał, że absolwenci uczelni otrzymali tytuł Animatora Myśli Chrześcijańsko-Społecznej. - Naszym celem było zastosowanie Nauki Społecznej Kościoła w praktyce, w biznesie. Zadaniem studentów było napisane pracy dyplomowej opisane działalności firmy czy instytucji a następnie, jak wyglądała jej działalność po zastosowaniu myśli chrześcijańsko-społecznej, i ewentualnie zaproponować krok przejścia na tę płaszczyzną. To było duże wyzwanie – nie ukrywał prezes Instytutu Myśli Roberta Schumana.

Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna w Radomiu imienia Sługi Bożego Roberta Schumana kształci studentów na kierunkach: zdrowie publiczne, prawo i psychologia, jak również na licznych studiach podyplomowych.

Patron uczelni Robert Schuman urodził się 29 czerwca 1886 r. w Luksemburgu, zmarł 4 września 1963 r. w Scy-Chazelles koło Metz. Posiadał wykształcenie prawnicze, był doktorem prawa, cywilistą. Był on francuskim politykiem, mężem stanu, dwukrotnym premierem Francji, ministrem finansów oraz ministrem spraw zagranicznych. Jest postrzegany jako jedna z kluczowych postaci w kształtowaniu powojennej Europy i stosunków transatlantyckich, uznawany za jednego z ojców założycieli Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, Rady Europy i NATO.

Kościół katolicki rozpoczął 14 maja 2004 proces beatyfikacyjny Roberta Schumana. 19 czerwca 2021 papież Franciszek podpisał dekret o heroiczność cnót i odtąd przysługuje mu tytuł Czcigodnego Sługi Bożego.