Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Dziś jest: Czwartek, 18 sierpnia 2022

RADOM

Pociągiem nad zalew Siczki w Jedlni-Letnisku

środa, 03 sierpnia 2022 13:31 / Autor: Magdalena Król
fot. PKP PLK
Magdalena Król

Trwają prace na 12 kilometrowym odcinku torów między Radomiem a Jedlnią-Letnisko. Inwestycja ta usprawni podróże między Radomiem a Dęblinem. Prace zakończą się we wrześniu br.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za 18 mln zł z własnego budżetu wymieniają tor oraz nawierzchnię na pięciu przejazdach kolejowo-drogowych. Dzięki inwestycji PKP mieszkańcy Radomia zyskają sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże nad Zalew Siczki, ponieważ stacja kolejowa Jedlnia-Letnisko jest oddalona od kąpieliska około 1 km.

Prace odcinku między Jedlnią-Letnisko a Radomiem rozpoczęły się pod koniec czerwca.

- Maszyna PUN, czyli pociąg do potokowej wymiany nawierzchni kolejowej, wymienił jeden tor. Są nowe podkłady, szyny, oczyszczono i uzupełniono podsypkę z tłucznia. Teraz na szlaku pracują maszyny, które regulują i stabilizują nowy tor. Efektem robót będzie możliwość jazdy z prędkością 120 km/h na remontowanym odcinku. Przed remontem pociągi jeździły 90-100 km/h. Podróże po nowym torze będą cichsze i bardziej komfortowe. Na 5 przejazdach i drogach dojazdowych na odcinku Jedlnia-Letnisko – Radom, tj. w Radomiu na ul. Chorzowskiej, w Rajcu Poduchownym, w Antoniówce, Radomiu-Natolin i Jedlni-Letnisko na ul. Kolejowej wymieniana jest nawierzchnia i system odwodnienia. Prace wykonywane w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych, wymagają wprowadzenia zmian w komunikacji. Z zarządcami dróg z wyprzedzeniem ustalane są objazdy - mówi Karol Jakubowski z PKP Polskich Linii Kolejowych.

Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie. Inwestycja o wartości ok. 18 mln zł, realizowana jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ze środków własnych. Prace planowane są do września 2022 roku.