Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Dziś jest: Środa, 19 czerwca 2024

RADOM

Archiwum Państwowe w Radomiu otwarte

piątek, 25 października 2013 15:10 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

Po 90 latach istnienia Archiwum Państwowe w Radomiu doczekało się własnego obiektu z prawdziwego zdarzenia

W piątek, 25 października odbyła się oficjalna uroczystość otwarcia nowego budynku Archiwum Państwowego w Radomiu. Wśród gości, byli między innymi: Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, Minister Kultury Bogdan Zdrojewski, prof. Władysław Stępniak Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, Biskup Radomski Henryk Tomasik oraz prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. Na uroczystość przyjechali też przedstawiciele archiwów ze Słupska, Suwałk, Kielc, Gorzowa czy Warszawy. Zabierając głos Marszałek Sejmu Ewa Kopacz przywołała słowa Marszałka Józefa Piłsuskiego- Naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek dla teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Te słowa przyszły mi na myśl, gdy dowiedziałam się, że będziemy otwierali w Radomiu ten piękny budynek. Będą tu archiwizowane okruchy naszej historii, ale przede wszystkim będzie to archiwizacja dobrego świadectwa naszego regionu, ale też ludzi, ktorzy w tym regionie mieszkają- mówiła Marszałek Sejmu Ewa Kopacz.  Minister Kultury Bogdan Zdrojewski mówił o zmianach jakie dokonały się w ostatnich latach jeżeli chodzi o inwestowanie państwa w archiwa. Archiwum w Radomiu jest drugim wybudowanym od podstaw archiwum w Polsce po wojnie. W tym roku oddane zostaną łącznie 4 nowe archiwa, w przyszłym będą roku kolejne. Mówił też: druga istotna rzecz, to aby te inwestycje w gestii Ministerstwa Kultury nie koncentrowały się tylko na wielkich ośrodkach, ale były także w małych i średnich miastach. Tu w Radomiu mamy dobry przykład tej polityki- mówił min. Zdrojewski.   

Prof. Władyslaw Stępniak Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych powiedział między innymi- pragnę wyrazić głęboką radość, że dziś dokonujemy aktu w historii 90 letniej Archiwum Państwowego w Radomiu przez długi okres czasu niewyobrażalnego. Archiwum to bowiem posiadając cenny zasób, swym znaczeniem dalece wykraczający poza dzisiejsze granice miasta i powiatu (...) ten zasób przechowywany będzie już na zawsze w warunkach godnych jego znaczenia, ale także wymogów. Poświęcenia nowego obiektu dokonał Biskup Radomski Henryk Tomasik, ktory przekazał także ryngraf. Życzył też, aby nowe archiwum służyło dobru człowieka i dobru Ojczyzny.   

Dyrektor Archiwum Państwowego w Radomiu Kazimierz Jaroszek nie krył dziś tremy, mówił, że to jedyny taki dzień w jego życiu. Zwrócił też uwagę, że w radomskim archiwum wszystko jest nowe i nowoczesne, a każdy dokument jest bezcenny, bo jedyny taki na świecie. Dyrektor Jaroszek podkreślił też, że jako jedyni oferujemy czytelnikom możliwość bezpłatnego korzystania ze skanera. Czytelnik może zeskanować dokument i zabrać go ze sobą do domu.  

Wśród gości szczególnych znalazła się dr Helena Kisiel, która była dyrektorem radomskiego archiwum przez 27 lat, a pracowała w nim przez 33 lata. Jak mowiła dr Kisiel- to wielki, radosny dzień, spełnienie marzeń wielu pokoleń radomskich archiwistów, dyrektorów i pracowników. To piękny i nowoczesny obiekt, a najważniejsze, że w centrum Radomia- podkreśla dr Helena Kisiel.

Budowa archiwum przy ul. Wernera 7 trwała 2 lata i kosztowała ponad 12 milionów złotych.  

Jutro Archiwum Państwowe przy ul. Wernera 7 zaprasza na Dzień Otwarty. Od godz. 11 do 17 będzie można zwiedzać cały obiekt, przygotowaną wystawę, oglądać 3 filmy nakręcone specjalnie z okazji otwarcia nowego gmachu, zobaczyć teledysk. Można będzie też zadawać pytania pracownikom i odwiedzić miejsca na ogół niedostępne nawet dla większości pracowników.