Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

RADOM

Jak oszczędzać energię elektryczną? Uczniowie i nauczyciele ZST podpowiadają!

wtorek, 08 listopada 2022 09:44 / Autor: Magdalena Król
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

Rachunki za energię elektryczną z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe. W następnym roku szykują się kolejne podwyżki. Wiele osób zastanawia się jak oszczędzić prąd i zmniejszyć rachunek za energię elektryczną. Dlatego wraz z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu podpowiemy, jak to zrobić.

Nasze rachunki za prąd możemy postarać się samodzielnie obniżyć oszczędzając energię elektryczną. Z drugiej strony nasze działania wpłyną korzystnie na stan środowiska naturalnego. W ten sposób możemy połączyć przyjemne z pożytecznym. A w jaki sposób można oszczędzać energię elektryczną w naszych domach?

- Nie tylko w naszych domach, ale także w biurach, czy szkole. Oszczędzanie energii to bardzo prosta sprawa, wystarczy pamiętać o kilku zasadach: wykorzystywać światło dzienne, pamiętać o wyłączaniu światła czy wymienić żarówki na energooszczędne - podpowiada Sylwester Stawarz, nauczyciel przedmiotu odnawialne źródła energii w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu.

A jak tej energii nie marnować? To wyjaśnią nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Technicznych. Te sposoby warto znać i wdrożyć je jeszcze dziś!

- Najprostszą metodą jest po prostu wyłączanie światła, gdy nie jest potrzebne. Warto też korzystać ze światła dziennego tak długo, jak to możliwe. Dobrze jest również ustawić biurko, przy którym się uczymy bądź pracujemy ustawić jak najbliżej okna. Lepiej jest też używać oświetlenia punktowego, nie zawsze oświetlenie całego pomieszczenia jest konieczne. Trzeba także pamiętać o oczyszczaniu lamp i żarówek z kurzu. Natomiast w ogrodzie i na balkonie warto używać lampy solarnych, które czerpią energię ze słońca - podpowiada Jakub Romanowicz, nauczyciel podstaw energetyki w ZST.

- Myślę, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ze największym złodziejem energii jest tryb czuwania. Taka zwykła czerwona dioda przy telewizorze kosztuje nas rocznie około 25 złotych. Dlatego jeśli nie używasz sprzętu, wyłącz go. Ponadto kiedy nie ładujemy telefonu, powinniśmy wyjmować ładowarkę z gniazda, która wciąż pobiera prąd, dlatego warto używać listwy zasilającej, dzięki której wyłączymy wszystkie sprzęty za jednym razem - wyjaśnia uczennica Mariola Rzeszot.

- Warto wybierać urządzenia ADG pobierające mało energii. Najwięcej prądu "zjada" lodówka, dlatego wart kupując nową sprawdzić, ile zużywa prądu. To nie jest trudne, bo każdy sprzęt ma podaną tzw. klasę energetyczną. Najmniej prądu czerpnią te z oznaczeniem A++, A+, A, najwięcej te z oznaczeniem G. Lodówkę należy ustawić również w chłodnym miejscu. Nie powinna stać w miejscu nasłonecznionym ani w pobliżu kaloryfera, czy kuchenki - mówi uczeń Dionizy Maj.

- Wyłączaj piekarnik na 10 minut przed końcem. Przez ten czas zachowa on wytworzone ciepło, a potrawa będzie gotowa. Na noc przykręcaj ogrzewanie. To jedna z najskuteczniejszych metod oszczędzania ciepła - dodaje uczeń Patryk Ziomek.

Energię elektryczną możemy również oszczędzać w szkole i w pracy.

- Można dokonać regulacji jasności monitora i nie stosować wygaszacza ekranu. Wychodząc z pracy, czy z lekcji warto wyłączyć komputer oraz monitor i nie pozostawiać ich w trybie stand-by. A jeśli korzystasz z laptopa to wyciągnij ładowarkę z gniazda - mówi uczeń Kacper Głogowski.

W ostatnim czasie duzo mówi się także o oszczędzaniu ciepła w naszych domach. A jak to zrobić?

- Warto uszczelnić okna i drzwi. Aby sprawdzić, gdzie występuje nieszczelność, wystarczy przejechać dłonią wzdłuż futryny okiennej, a następnie dokupić uszczelkę i nakleić ją na brzeg futryny, w miejscach powstawania przeciągów. Oszczędzanie ogrzewania mieszkania wiąże się także z regulacją temperatury. Przegrzewanie pomieszczeń nie jest korzystne dla naszego zdrowia - mówi Jakub Romanowicz.

- Zanim nastaną mrozy, warto sprawdzić stan techniczny wszystkich posiadanych urządzeń grzewczych. Powstałe w czasie eksploatacji instalacji zabrudzenia i osady potrafią w znacznym stopniu utrudnić przekazywania ciepła oraz obniżyć sprawność kotła i jednocześnie zwiększając zużycie paliwa. Dla prawidłowego przepływu ciepła bardzo istotna jest dobrze działająca wentylacja - wyjaśnia Mariola Rzeszot.

- Dobrze jest zamontować ekrany zagrzejnikowe, które działają na zasadzie lustra odbijając energię cieplną do środka domu i organizacją straty ciepła uciekającego przez ściany. Jeśli wietrzysz pomieszczenia rób to prawidłowo. Zawsze wietrz krótko, przy oknie otwartym na oścież i wcześniej zakręć zawory w grzejnikach - dodaje Dionizy Maj.

- Zadbaj o właściwe ustawienie mebli. Zastawienie grzejników ciężkimi meblami czy zasłanianie ich zasłonami lub firankami ogranicza ilość energii, która jest dostarczona do pomieszczeń. Rozwiązaniem umożliwiającym oszczędne ogrzewanie mieszkania jest także wykorzystanie sił natury - mówi Patryk Ziomek.

- Pomyśl o modernizacji systemu grzewczego. Jeśli jesteś na etapie budowy czy remontu domu i zastanawiasz się jak oszczędzać ciepło, to zawsze możesz rozważyć różne, alternatywne sposoby oszczędzania. Warto też zainwestować w ocieplenie budynku - dodaje Kacper Głogowski.

A w jaki jeszcze sposób można zmniejszyć rachunki za energię?

- Zainwestuj w odnawialne źródła energii. Mając dobrze dobraną instalację fotowoltaiczną można zainstalować np. pompę ciepła, która wówczas zagwarantuje ekologiczne i ekonomiczne ogrzewane naszego domu - kończy Marek Miałkowski, nauczyciel przedmiotów elektroenergetycznych w ZST.