Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Saba Jerozolimski, prezbiter
Dziś jest: Wtorek, 05 grudnia 2023

RADOM

O nowoczesnych technologiach w Zespole Szkół Technicznych

sobota, 18 listopada 2023 13:13 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fb/ZST
Monika Nowakowska

Radom stolicą informatyki edukacyjnej - ponad 200 nauczycieli z całej Polski przyjechało do Zespołu Szkół Technicznych, by wziąć udział w zorganizowanej po raz 18. konferencji pn.:"Nowoczesne Technologie w Służbie Cyfrowej Szkoły i Administracji Publicznej". Wykład inauguracyjny wygłosił mistrz olimpijski Tomasz Majewski. W programie ciekawe wykłady,warsztaty i nowinki z branży IT.

W szkołach nowe technologie wykorzystywane są na coraz szerszą skalę. Podstawę stanowią oczywiście komputery z dostępem do sieci. Coraz chętniej wykorzystuje się też inne zdobycze technologii, w tym tablety interaktywne, specjalne tablice, oprogramowania, platformy interaktywne, dzienniki elektroniczne czy książki na nośnikach elektronicznych. Szkoła staje się coraz bardziej nowoczesna, a nauka łatwiejsza i ciekawsza.

- Można powiedzieć, że jesteśmy informatyczną stolicą Polski ponieważ przez trzy dni będziemy pokazywać nowoczesne technologie, które można wykorzystać w ogóle w szkole, czyli w nauczaniu, w zarządzaniu szkołą, w obsłudze szkoły. Także wszystko co możemy dać i dzieciakom, i organizacji szkoły. No i same najnowsze rzeczy. Takie, które dopiero są nowościami, które jeszcze nigdzie nie były pokazywane i właśnie tutaj będą miały premiery, bądź te, które są już śmiało wykorzystywane przez innowatorów z całej Polski - mówi wicedyrektor ZST Artur Rudnicki:

- Mamy ponad 200 uczestników z całej Polski i około 35 wystawców. To jest bardzo dużo, bo to są ludzie, firmy, które pokazują bardzo różne produkty, których możemy użyć w edukacji, ale także metody i sposoby korzystania z tych najnowszych technologii. Tak naprawdę, nie mamy do nich dostępu na co dzień. One gdzieś tam są w jakimś wirtualnym świecie, a tu mamy możliwość dotknięcia ich, spotkania na żywo, udziału w warsztatach w małych grupach 15-20 osobowych, podczas których możemy zobaczyć, jak na zajęciach wykorzystać te nowoczesne technologie - tłumaczy Artur Rudnicki.

Jolanta Wójcicka, dyrektor Akademia IT Media wprowadza w tej chwili na rynek nowy produkt, jakim jest aplikacja Glaze. To, jak mówi przełom w dziedzinie cyfryzacji malarstwa, bo dzięki niej użytkownicy mogą malować w sposób wierny technice dawnych mistrzów. Aplikacja malarska eliminuje tygodnie oczekiwania na wyschnięcie poszczególnych warstw farby olejnej i proponuje proces tworzenia bez sztalugi, pędzla i drogich pigmentów oraz szkodliwych substancji:

- Myślimy, że głównymi odbiorcami tej aplikacji będą nauczyciele plastyki oraz języka polskiego i historii w szkołach podstawowych. Także nauczyciele liceów plastycznych mówią, że też są tym rozwiązaniem zainteresowani. Mamy też takie głosy od wykładowców z ASP - tłumaczy.

- Sieci szkolne wymagają natychmiastowej modernizacji, żeby mogły profesjonalnym internetem służyć, te wszystkie urządzenia, które w szkołach się znalazły, pomoce dydaktyczne. Bez tego nie będzie cyfrowej szkoły. Ona musi mieć profesjonalny internet jak duża firma - mówi Maciej Tyran z firmy Atweisser z Poznania:

- Nie ma innego wyjścia, jak zaprzyjaźnić się z nowoczesną technologią, tak jak zrobiliśmy to w bankach. Dzisiaj już chyba nie można zamówić biletu lotniczego inaczej niż przez internet. Wszyscy się nauczyli. I tutaj jest dokładnie analogiczna sytuacja. Jeżeli będziemy używać nowoczesnych technologii, to ograniczymy np. zużycie papieru, bo nagle to urządzenie elektroniczne czy oprogramowanie pozwoli nam dostarczyć treść w sposób w zasadzie bezinwazyjny dla dla przyrody, dla ekologii - tłumaczy.

Dzisiaj coraz częściej mówi się o sztucznej inteligencji. Ona wkracza powoli do wszystkich dziedzin naszego życia, w tym do szkół. - Nie da się wszystkiego zautomatyzować. Żadna maszyna nie jest w stanie zastąpić człowieka. Jak ważne są te relacje międzyludzkie pokazała nam świetnie pandemia koronawirusa. Nauczyciel, jako coach, jako przewodnik jest niezbędny w procesie edukacyjnym zwłaszcza młodego człowieka - podkreśla Maciej Tyran.

We współczesnych szkołach komputery z dostępem do internetu to już standard. Komputery z dostępem do sieci służą do nauki informatyki, matematyki, języków obcych czy języka polskiego. Można wgrać na nie programy do nauki konkretnych przedmiotów oraz quizy, np. historyczny czy chemiczny. Mogą także być ogólnodostępne dla uczniów przebywających w bibliotece czy świetlicy. Dzięki nim uczniowie szukają informacji niezbędnych na lekcje, uczą się. Komputery mogą być też wykorzystywane przez uczniów z trudnościami w uczeniu się, np. dzieci i młodzież ze stwierdzoną dysgrafią czy autystyczne.

- Coraz większą popularnością w edukacji cieszą się nowoczesne tablice i ekrany interaktywne. Wykorzystywane są praktycznie na wszystkich etapach edukacji, od przedszkola do ostatnich klas szkoły średniej. Ułatwiają naukę ale i czynią ją bardziej ciekawą. Tablice można obsługiwać za pomocą specjalnego wskaźnika lub dotykowo - mowi Joanna Rak z firmy Nowa Szkoła:

Konferencja potrwa do niedzieli.

Patronat nad konferencją sprawuje Radio Plus Radom.

A. Kosztowniak pod info