Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Agnieszka z Pragi, ksieni
Dziś jest: Sobota, 02 marca 2024

RADOM

Radom otrzymał pieniądze na przebudowę ulicy Wolanowskiej

wtorek, 05 grudnia 2023 13:26 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: UM Radom
Elżbieta Warchoł

Są pieniądze na przebudowę ulicy Wolanowskiej. Po wielu miesiącach oczekiwania, miasto otrzymało z Banku Gospodarstwa Krajowego informację, że wniosek o przesunięcie pieniędzy przyznanych Radomiowi w ramach rządowego programu Polski Ład z ulicy Warszawskiej na Wolanowską został zaakceptowany.

– To nasz wspólny sukces. Chcę podziękować wszystkim radomianom, którzy z pełną  determinacją zaangażowali się w akcję wysyłania petycji do premiera Mateusza Morawieckiego o odblokowanie naszych 76 milionów złotych. To z całą pewnością pomogło przełamać ten ewidentnie polityczny opór rządu – mówi prezydent Radosław Witkowski:

Informacja bardzo ucieszyła posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości. W przesłanym do redakcji piśmie czytamy m.in.: "Jako Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości Ziemi Radomskiej bardzo się cieszymy, że nasze starania przyniosły oczekiwany efekt i udało się przekierować te środki na tę inwestycję. Mamy ogromną nadzieję, że zostaną one przez władze naszego Miasta dobrze spożytkowane, a co za tym idzie przetarg, a następnie prace na budowie nowej ulicy Wolanowskiej rozpoczną się niezwłocznie. Jednocześnie jesteśmy wdzięczni Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za przychylenie się do naszych próśb oraz pozytywne rozpatrzenie tego wniosku".

We wtorkowe popołudnie konferencję prasową w tej sprawie zwołali radni oraz parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. 

- Środki finansowe, które zostały przyznane na ulicę Warszawską do dnia dzisiejszego nie zostały wykorzystane i tak naprawdę ta inwestycja nie jest realizowana. Pan prezydent Witkowski tutaj zgłaszał taką prośbę, żeby te środki zostały przesunięte na inwestycję na ul. Wolanowską. I mamy taką nieoficjalną informację, że ta prośba będzie zrealizowana. Ta decyzja pokazuje, że można działać ponad podziałami, że można, nie patrząc na to, kto tak trzyma ster w państwie, można działać na rzecz Radomia. Bo po prostu Radom zasługuje na to żeby kochać to miasto i żeby działać wspólnie na jego rzecz - mówi poseł Anna Kwiecień:

- Wielkie gratulacje dla wszystkich mieszkańców Radomia, którzy czekali na budowę tej ulicy. Wszyscy chyba mieszkańcy wiedzą, jak tragicznie się tędy jeździ, jak potrzebna to jest inwestycja. Radom nie ma barw partyjnych. Przez cały okres 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości robiliśmy wszystko żeby nasze miasto wspierać, bo to nie jest miasto tej, czy innej partii. To jest miasto radomian. To jest miasto, które zasługuje na wsparcie - mówi poseł Radosław Fogiel:

Głos zabrał też radny Dariusz Wójcik. - Sukces ma wielu ojców. Jak już dzisiaj mogliśmy się dowiedzieć wcześniej, że już inne osoby też pochwaliły się tym sukcesem. Ale to jest przede wszystkim sukces mieszkańców Radomia. Dzięki determinacji naszych parlamentarzystów, Anny Kwiecień, Radkowi Foglowi, Markowi Suskiemu, ale nie byłoby tego sukcesu, gdyby ministrem nie został Andrzej Kosztowniak. Trzymam kciuki za dobre decyzje i myślę, że jeszcze dobre decyzje dla Radomia w najbliższym czasie się pojawią - mówił:

Miasto oczekuje teraz na promesę finansowania inwestycji, co umożliwi ogłoszenie przetargu na przebudowę ulicy Wolanowskiej: od Kieleckiej do granic miasta. W ramach tego samego zadania zamierzamy też przebudować niebezpieczne skrzyżowanie ulicy Maratońskiej i Dębowej. W ten sposób zostanie znacznie usprawniony nie tylko ruch lokalny, ale też dojazd do portu lotniczego na Sadkowie.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji ma pełną dokumentację niezbędną do realizacji inwestycji. Ulica Wolanowska będzie miała dwa pasy ruchu po 3,5 metra szerokości. Powstaną też pobocza oraz ciągi pieszo-rowerowe. Z kolei skrzyżowanie Maratońskiej i Dębowej ma być poszerzone i będzie zamontowana sygnalizacja świetlna.