Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024

RADOM

Inwestycje dla Radomia i regionu radomskiego

czwartek, 04 stycznia 2024 22:18 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Radom i region radomski otrzyma w 2024 roku na inwestycje ponad 279 mln złotych z budżetu samorządu woj. mazowieckiego. 

Ponad 3 tysiące osób jest zatrudnionych w placówkach i instytucjach, dla których organem prowadzącym jest samorząd woj. mazowieckiego na terenie regionu radomskiego. 1 miliard złotych został przeznaczony w budżecie woj. mazowieckiego w 2024 roku na inwestycje. Prawie 280 mln złotych to inwestycje w regionie radomskim – mówił w czwartek, 4 stycznia 2024 roku wicemarszałek Rafał Rajkowski podczas spotkania w Muzeum Wsi Radomskiej. 300 mln złotych będzie kosztowała budowa drogi 747 od Iłży do Solca nad Wisłą, będą inwestycje w placówki kultury oraz edukację. Powstała Szkoła Drzewna i nowy SOR w Radomiu. W 2023 roku udało się pozyskać 320 mln złotych dla regionu radomskiego. Jesteśmy liderem, wyprzedziliśmy nawet Warszawę – mówił podczas spotkania w Muzeum Wsi Radomskiej wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski:

Zarząd Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu trzy razy zabiegał o dofinansowanie do budowy nowego SOR ze środków państwowych. Ponieważ odpowiedź była odmowna to Samorząd Woj. Mazowieckiego zdecydował, by w całości sfinansować budowę SOR na Józefowie. Budowa trwała 18 miesięcy, wraz z wyposażeniem 24 miesiące. 17 stycznia odbędzie się uroczystość otwarcia nowego SOR. W 2023 roku MSS pozyskał ok. 55 mln złotych od Samorządu Woj. Mazowieckiego. W 2024 roku będzie wymiana oświetlenia i zakup karetek. Będzie też poprawa informatyzacji oraz sterylizacji. W planach jest tez remont oddziału ginekologiczno-położniczego, termomodernizacja oraz zakupy sprzętu– mówiła Bożenna Pacholczak prezes Zarządu MSS:

Trwa przebudowa Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu. Prace budowlane w szkole przy ul. Kelles-Krauza przebiegają zgodnie z harmonogramem – mówi dyrektor Agnieszka Stolarczyk:

Muzeum Wsi Radomskiej ma otrzymać ponad 8 mln złotych między innymi na dokończenie dokumentacji biurowca, przebudowę systemu energetycznego, przebudowę hydroforni, budowę hydrotechniczną na jazie, sanitariat, rozbudowę Sceny pod dębem – mówiła dyrektor Ilona Jaroszek:

Plany dalszego rozwoju ma także Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – dyrektor Leszek Ruszczyk:

Rozbudowy doczeka się Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli – kierownik Tomasz Tyczyński:

Rozbudowy doczeka się także Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu – mówi dyrektor Włodzimierz Pujanek:

W spotkaniu uczestniczył Grzegorz Obłękowski, dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie, który podkreślił, że w 2024 roku w inwestycje drogowe w regionie radomskim będzie zainwestowane ponad 230 mln złotych :

Dawid Ruszczyk, dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu przypomniał o trwającym do 21 stycznia 2024 roku naborze wniosków do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

W ramach 5 edycji BOM mieszkańcy mogą zdecydować o przeznaczeniu 30 mln złotych na zadania o charakterze inwestycyjnym oraz nieinwestycyjnym.