Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria Katarzyna Drexel, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 03 marca 2024

RADOM

Uwaga! Znowu oszuści!

piątek, 09 lutego 2024 12:57 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: pixabay
Elżbieta Warchoł

Blisko 100 tys. złotych straciła mieszkanka Radomia, która padła ofiarą oszustów. Jeden z nich podawał się z policjanta, a drugi za prokuratora.

Radomscy policjanci w ostatnich dniach otrzymali podobne zgłoszenie. Do mieszkanki naszego miasta zadzwoniła osoba podająca się za policjanta. Oszust poinformował, że kobieta może być ofiarą oszustwa. Prosił również o pomoc w schwytaniu przestępców, których właśnie rozpracowują. Miała przekazać pieniądze, które ma na koncie. Aby historia była bardziej wiarygodna skontaktował się z nią  w tej sprawie inny mężczyzna podający się za prokuratora i potwierdził rzekomą policyjną akcję - mówi Justyna Jaśkiewicz KMP Radom.

Kobieta uwierzyła, że rozmawia z prawdziwymi śledczymi i kierując się ich wskazówkami myśląc, że pomaga przekazała oszustom swoje oszczędności. Dokonała przelewów na kwotę blisko 100 tysięcy złotych. Teraz wyjaśnianiem sprawy zajmują się prawdziwi policjanci - dodaje Justyna Jaśkiewicz KMP Radom.

Apelujemy o szczególną ostrożność, czujność i rozsądek. Żaden policjant nie informuje o szczegółach prowadzonej sprawy telefonicznie. Fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej. Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Jeśli ktoś podaje się za policjanta i prosi o przekazanie pieniędzy to z pewnością jest to próba oszustwa - podkreśla Justyna Jaśkiewicz KMP Radom.