Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria Katarzyna Drexel, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 03 marca 2024

RADOM

Dziś Dzień Numeru Alarmowego 112

sobota, 10 lutego 2024 22:56 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

11 lutego swoje święto ma Numer Alarmowy 112. Tak naprawdę święto mają operatorzy tego numeru, bo co może sam numer, jeżeli po drugiej stronie nie będzie człowieka, który pomoże nam w trudnej sytuacji? Jest więc okazja, by podziękować operatorom za ich pracę i przypomnieć z jakimi sprawami możemy telefonować pod numer 112.

Numer alarmowy 112 to numer, pod który możemy telefonować w sytuacjach zagrażających zdrowiu, życiu i mieniu. To zwyczajowo połączenie do ratownictwa medycznego, straży pożarnej i policji. Ale jak pokazuje praktyka życiowa bywa z tym bardzo różnie. W Radomiu działa Centrum Powiadamiania Ratunkowego, jedno z największych w Polsce, które zatrudnia 153 operatorów. Centrum jak wszystkie pozostałe, jest ich łącznie w Polsce 17 obsługuje praktycznie cały kraj, a nawet zagraniczne połączenia na zasadzie zastępowalności. Co oznacza, że w sytuacji gdy zajęty jest operator w Szczecinie połączenie będzie przekierowane np. do Radomia. W 2023 roku CPR w Radomiu przyjął 650 tys. połączeń zasadnych i aż 910 tys. połączeń nieuzasadnionych! Nadal zbyt często mieszkańcy telefonują w sprawach, które nie dotyczą: ratownictwa medycznego, straży pożarnej czy policji. Bywają telefony z pytaniami o godziny pracy urzędów itp. Niestety takie połączenia blokują dostępność do numeru 112. A może ktoś w tym czasie czeka na pomoc? Warto utrwalić sobie właśnie w Dniu Numeru Alarmowego 112, że pod ten numer telefonujemy tylko w ważnej sprawie, nie zamówimy tu taksówki czy pizzy, nie dowiemy się, też w jakich godzinach pracują instytucje itd. 

Średnio w ciągu dnia w CPR w Radomiu operator numeru 112 przyjmuje 127 zgłoszeń, w nocy jest ich ok. 67. Średnio na 12 godzinnym dyżurze pracuje 28 operatorów, w dzień nie może ich być mniej niż 22, a w nocy 20 operatorów. Najwięcej zgłoszeń w roku jest w miesiącach wakacyjnych, w ciągu tygodnia to weekendy od piątku do niedzieli, w ciągu dnia najwięcej zgłoszeń jest po południu.   

O działaniu Numeru Alarmowego 112 oraz pracy operatorów opowiedzą Panie operatorki numer 21 i 53 Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu:  

W Dniu Numeru Alarmowego 112 dziękujemy wszystkim Operatorom za to, że są oraz za ich pracę i pomoc drugiemu człowiekowi! Pamiętajmy! Wybieramy numer 112 tylko w uzasadnionych przypadkach, nie dla żartu czy zabawy, ale dla ratowania zdrowia, życia czy mienia.