Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jerzy, męczennik
Dziś jest: Środa, 24 kwietnia 2024

RADOM

Jak kiedyś świętowano Wielkanoc?

niedziela, 31 marca 2024 16:05 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze święta dla chrześcijan. Przygotowywano się do nich przez 40 dni Wielkiego Postu. Po dniach wyrzeczeń przyszedł czas wielkiej radości i celebrowania życia.

Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczynała o świcie Msza święta zwana Rezurekcją. Biły dzwony, a ludzie z radością w sercach śpiewali Alleluja! Po Mszy św. trzeba było szybko dostać się do domu, by celebrować w gronie rodziny świąteczne śniadanie. Ważne było też, który gospodarz jako pierwszy wróci do domu, co oznaczało dla niego urodzaj i dostatek w domu i polu. Na stole pojawiał się biały barszcz z mięsami i kiełbasą, gospodynie serwowały jaja w różnej postaci i ogromnej ilości oraz wiele słodkości jak: baby, mazurki czy serniki. Niedziela Zmartwychwstania była świętem rodzinnym. Dopiero po południu zaczynały się odwiedziny najbliższej rodziny, w niektórych wsiach pojawiały się wizyty na kształt wielkanocnej kolędy. Ba! Nawet organizowane były wiejskie zabawy.    

Jak świętowano Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego na radomskiej wsi opowie dr Justyna Górska - Streicher, etnograf, dyrektor Resursy Obywatelskiej w Radomiu: