Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Dziś jest: Wtorek, 25 czerwca 2024

RADOM

Najwyższe emerytury w Radomiu

wtorek, 21 maj 2024 14:29 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Moment przejścia na emeryturę to kwestia indywidualna. Decyzję tę warto przemyśleć, pamiętając o tym, iż im dłuższa praca, tym więcej odprowadzonych składek i świadczenie będzie wyższe. ZUS Oddział w Radomiu wypłaca najwyższą emeryturę w kwocie ponad 21,6 tys. zł. Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku 73 lat i udowodnił ponad 53 lata stażu pracy.

Najwyższą emeryturę w Polsce pobiera mężczyzna z województwa śląskiego. Karierę zawodową zakończył w wieku 86 lat, a udokumentował ponad 67 lat pracy. Jego świadczenie wypłaca ZUS Oddział w Zabrzu. Jeszcze tylko jeden oddział ZUS w Polsce, a konkretnie I Oddział ZUS w Warszawie, przekazuje świadczenia przekraczające 40 tys. zł. Nie brakuje jednak osób, których emerytura sięga kwoty 20, a choćby 30 tys. zł. Można zauważyć, że najwyższe emerytury pobierają mężczyźni. Nie oznacza to jednak, iż Panie nie pobierają tak wysokich świadczeń jak Panowie. ZUS Oddział w Bydgoszczy wypłaca najwyższą emeryturę kobiecie, ponad 37 tys. zł. Obecnie przeciętna emerytura brutto wypłacana w kraju w tej chwili wynosi blisko 4 tys. zł miesięcznie.

Po przeciwnej stronie są najniższe kwoty świadczeń, które pobierają polscy emeryci. Symboliczne 2 grosze, które wypłaca oddział ZUS w Biłgoraju, otrzymuje kobieta, która na przestrzeni całego życia przepracowała zaledwie 1 dzień. Emeryturę w wysokości 3 groszy wypłaca także za jeden dzień pracy szczeciński ZUS i III oddział ZUS w Warszawie.

ZUS Oddział w Radomiu wypłaca najwyższą emeryturę w kwocie ponad 21,6 tys. zł. Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku 73 lat i udowodnił ponad 53 lata stażu pracy. Druga co do wysokości emerytura jest wypłacana kobiecie w kwocie blisko 21 tys. zł, która na emeryturę przeszła również w wieku 73 lat i udokumentowała ponad 55 lat pracy – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Każdy z nas sam wybiera moment przejścia na emeryturę. Decyzję tę warto dobrze przemyśleć, pamiętając o tym, iż im dłużej będziemy pracować przed przejściem na zasłużony odpoczynek zawodowy, tym więcej odprowadzimy składek i świadczenie będzie wyższe. Z każdym rokiem dojdą też kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Oczywiście ważne też są zarobki. Im wyższe wynagrodzenie, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura. Ponadto późniejsze przejście na emeryturę powoduje, iż statystyczne średnie dalsze trwanie życia przyjęte do wyliczenia emerytury jest coraz mniejsze. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższą emeryturę – wyjaśnia rzecznik.

Przed podjęciem decyzji o przejściu na świadczenie i zakończeniu aktywności zawodowej warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora emerytalnego oraz z doradców emerytalnych. Pełna wiedza na temat naszego przyszłego świadczenia pozwoli w przemyślany sposób zdecydować o adekwatnym momencie skorzystania z uprawnień emerytalnych - informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.