Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Środa, 30 października 2024

RADOM

Upał zagrożeniem dla podróżujących

niedziela, 30 czerwca 2024 09:28 / Autor: Monika Nowakowska
Upał zagrożeniem dla podróżujących
foto. welshandproud/pixabay.com
Monika Nowakowska

Do Polski nadciągnęła fala upałów. Wysokie temperatury stanowią w wielu przypadkach zagrożenie, dlatego policja i funkcjonariusze Straży Miejskiej w Radomiu ostrzegają przed pozostawianiem w samochodach dzieci i zwierząt. Przetrwać upał w centrum Radomia pomagają też Wodociągi Miejskie.

Wysokie temperatury dają się we znaki podróżującym. Są niebezpieczne dla kierowców, ale też dla pasażerów, zwłaszcza osób starszych i dzieci. W trakcie upałów we wnętrzu pojazdu temperatura bardzo szybko może osiągać nawet do 50-60 stopni Celsjusza. W takiej sytuacji nie pomoże uchylona szyba w pojeździe. Nasza troska powinna dotyczyć także zwierząt. Pozostawienie zwierząt w pojeździe, który w ciągu zaledwie kilku minut, nagrzewa się nawet do 60 stopni, to znęcanie, za które grozi kara nawet do 3 lat więzienia.

Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja, bo przez brak rozwagi może dojść do narażenia życia.

Przypominamy, że każdy, kto w gorący dzień zobaczy dziecko, czy zwierzę zamknięte w samochodzie natychmiast powinien zareagować i natychmiast powiadomić Policję. Wystarczy zadzwonić na alarmowy numer 112. W takiej sytuacji liczy się każda minuta, a jeśli nie ma innego rozwiązania można wybic szybę - przypomina zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu Grzegorz Sambor:

- Bądźmy czujni, wykazujmy zainteresowanie każdym niepokojącym nas przypadkiem. Reagujmy. Wzywajmy na miejsce Straż Miejską lub policję. Jeżeli sytuacja jest na tyle dramatyczna, że nie mamy już czasu na czekanie,  reagujmy sami, mamy takie prawo - przypomina.

Przy temperaturach powyżej 30 stopni, kierowcy muszą na siebie szczególnie uważać. Muszą zachować wzmożoną koncentrację, być wypoczęci oraz mieć odpowiedni czas w trakcie wykonywania manewrów. Upały, które panują na zewnątrz, mogą doprowadzać do zmiany samopoczucia, powodując rozdrażnienie, zmęczenie, obniżenie koncentracji, a nawet wydłużenie czasu reakcji. Dobrym nawykiem kierowców jest też posiadanie przy sobie butelki z wodą i jak najczęstsze nawadnianie się. Nie zaszkodzi także robić sobie przerwy regeneracyjne w trasie, a osoby ze schorzeniami m.in. kardiologicznymi powinny w ogole rozważyć wsiadanie za kierownicę.