Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

RADOM

Szermierka na Rynku

sobota, 06 lipca 2024 15:43 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

Zajęcia z szermierki odbywają się w wakacyjne weekendy na płycie Rynku Miasta Kazimierzowskiego w Radomiu.

Spróbować swoich sił w szermierce mogą dzieci od lat 12 oraz dorośli. W każdą sobotę i niedzielę wakacji na radomskim Rynku odbywają się zajęcia z szermierki. Wśród trenujących są Barbara Kotwica i Adam Siciarz:

Zajęcia prowadzi trener szermierki II klasy Kacper Murawski:

Treningi szermierki organizuje Fundacja Radomska Szermierka Klasyczna. Prezes Paweł Łuk-Murawski wyjaśnia zasady walki szermierczej: 

Zajęcia w ramach projektu: Szermierka sport dla każdego! odbywają się w wakacyjne soboty i niedziele na Rynku od godz. 11 do 13. 30. 

Tradycje szermierki w Radomiu sięgają 1953 roku kiedy powstało ogólnopolskie Zrzeszenie Sportowe „Zryw”. Początki były trudne, treningi odbywały się na świeżym powietrzu, albo na terenie zakładu ZREMB. Później szermierze trenowali w Szkole Podstawowej przy ul. Jaracza. Szermierka była także uprawiana w Klubie Sportowym Budowlani – Radom, czy w Klubie Szermierczym Leśnik – Radom. Zawodnicy trenowali w Gimnazjum i Liceum im. M. Konopnickiej przy ul. Żeromskiego, czy Technikum Budowlanym przy ul 1 Maja. Rozwój szermierki w Radomiu zatrzymała śmierć trenera Pawła Tymirskiego w 1967 roku. Reaktywacja następuje od 2012 roku, w ramach działań Grupy Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej, a od 2022 roku w ramach Fundacji Radomska Szermierka Klasyczna.