Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Urszula, dziewica i męczennica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Piotra)
Dziś jest: Czwartek, 21 października 2021

RADOM

Hubal patronem drzewickich uczniów

piątek, 24 kwietnia 2015 16:09 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs
Marcin Prejs

Major Hubal jest patronem placówek wchodzących w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy. Uroczystość nadania imienia połączona została z przekazaniem społeczności szkolnej sztandaru.

Radom szczepienia

Uroczystość otworzyła Msza święta odprawiona w miejscowym kościele pod przewodnictwem bp. Adama Odzimka. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przeszli do budynku szkoły. Tu przeprowadzona została ceremonia nadania szkole imienia i przekazania sztandaru, na którym widnieje podobizna patrona. Jak wyjaśnia Marian Pisarski, dyrektor ZSP w Drzewicy, wybór patrona był wspólną decyzją całej społeczności szkolnej. - Wspólnie szukaliśmy najlepszego patrona. Pojawiało się wiele nazwisk, ale jedno od początku było dominujące: Henryk Dobrzański Hubal. To bohater naszej opoczyńskiej ziemi. Munduru nie zdjął, broni nie złożył, pokazał jak walczyć i jak bronić kraju - mówi dyrektor.
Podczas uroczystości w szkole, drzewiccy uczniowie zaprezentowali program artystyczny o swoim patronie. Nie zabrakło również gratulacji składanych na ręce dyrektora i upominków. Jednym z nich była płytka ceramiczna z wizerunkiem Hubala przekazana przez starostę Józefa Roga, innym szabla, którą na ręce Mariana Pisarskiego złożył burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski.
Imię majora Henryka Dobrzańskiego Hubala otrzymały trzy szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjlanych w Drzewicy: Liceum Ogólnokształcące, Technikum i Zasadnicza Szkoła Zawodowa.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.