Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Ignacy z Loyoli, prezbiter             Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Łączany
Dziś jest: Sobota, 31 lipca 2021
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

REGION

Kolejny apel o niewypalanie traw

niedziela, 10 kwietnia 2016 20:46 / Autor:
Świętokrzyscy strażacy apelują o niewypalanie traw. I przypominają, że za takie działania grozi mandat w wysokości nawet 5 tys. złotych.

Tylko w tym roku strażacy w województwie świętokrzyskim mieli już blisko tysiąc interwencji związanych z wypalaniem traw. Z kolei przez cały ubiegły rok zgłoszeń tego typu było 4874. - Efektem wypalania traw są często niekontrolowane pożary, skutkujące niejednokrotnie dużymi stratami materialnymi a nawet ofiarami śmiertelnymi – napisali w przesłanym Radiu Plus Radom apelu.

Jak czytamy dalej, celowe podpalenia traw stanowią ponad 90 proc. wszystkich pożarów łąk i lasów. „Rolnicy nadal sądzą, że ogień to najtańszy herbicyd do zwalczania chwastów. Nic bardziej mylnego” - pisze w dokumencie mł. Bryg. Adam czajka, świętokrzyski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Podkreśla, że ogień zabija nie tylko żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę.

Ponadto, wypalanie traw jest zjawiskiem wysoko niebezpiecznym, powodującym zatrucia dymem u ludzi, a gęsty dym ogranicza widoczność i tym samym powoduje wypadki na drogach.

Co roku w trakcie pożarów traw ginie od kilku do kilkunastu osób – przypomina świętokrzyska straż pożarna.