Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

REGION

Radomskie bez wsparcia UE?

czwartek, 19 stycznia 2017 12:41 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Tylko jeden projekt z regionu radomskiego otrzymał wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Chodzi o konkurs dotyczący dziedzictwa kulturowego "Wzrost regionalnego potencjału turystycznego poprzez ochronę obiektów zabytkowych". Pozostali beneficjenci z Radomia, Iłży i Kozienic znaleźli się poniżej tzw. progu punktowego. 

Konkurs

W tym roku konkurs cieszył się ogromną popularnością. Zgłoszono ok. 60 wniosków. Przyznano wsparcie finansowe tylko dla 11 projektów, wśród nich powiatu przysuskiego. Samorząd chce wyremontować zabytkowy spichlerz w Borkowicach. Obiekt został wybudowany pod koniec XIX wieku i należał kiedyś do majątku rodziny Dembińskich. Jego remont zostanie wparty ze środków unijnych. Wartość projektu to ponad 380 tys. złotych, zaś otrzymane wsparcie to 304 tys. złotych.

Przegrani

Poniżej progu punktowego zamieszczono projekty, które uzyskały wymagane minimum punktowe, jednak za względu na ustaloną kwotę alokacji nie mogą zostać skierowane do dofinansowania. O 4 mln złotych wsparcia starała się parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Chciała ona pozyskać środki na remont trzech budynków: kościoła, dawnej kancelarii na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego, dawnego klasztoru Sióstr Benedyktynek oraz przywrócenie do użytkowania budynku kaplicy w Chotczy Dolnej. Wartość projektu opiewała na ponad 6 mln złotych. Kozienice starały się pozyskać ponad 3 mln złotych na renowację zabytkowej oficyny, budynku wieży, zbiornika fontanny w Zespole Pałacowo–Parkowym. Iłża natomiast ponad 2 mln złotych na konserwację i adaptację ruin zamku górnego. Parafia św. Jana Chrzciciela w Radomiu planowała pozyskać ponad 2,7 mln złotych na rewitalizację obiektu Domu Katolickiego. 

Przyczyny

Lidia Krawczyk z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wyjaśniła, że na wsparcie mogły liczyć projekty, które mogły mieć wpływ na tzw. podniesienie atrakcyjności turystycznej danego terenu, czy projekty realizowane w partnerstwie. - Przede wszystkim środki poszły na zabytki, które trzeba ratować i będące pod ochroną konserwatorską - wyjaśniła Lidia Krawczyk.

Co dalej?

Beneficjenci, którzy znaleźli się pod kreską mogą się odwoływać. - Mamy doświadczenia z poprzednich lat. Udało się zaoszczędzić wiele środków po przetargach, dzięki czemu wsparcie finansowe otrzymała część beneficjentów, która znalazła się pod tzw. kreską - powiedziała Lidia Krawczyk. Dodała, że w ramach nowej perspektywy unijnej 2014-20 do regionu radomskiego trafiło już 52 mln złotych. W sumie złożono już 400 wniosków w różnych konkursach, 56 z nich otrzymało się wsparcie. 

Kto otrzymał?

Tylko na systemy informatyczne 10 mln złotych przeznaczono dla szpitala w Lipsku, NZOZ Promień w Mariówce i pogotowia ratunkowego w Radomiu.