Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

REGION

Pomoc potrzebna od zaraz!

poniedziałek, 28 maj 2018 10:55 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Straż Pożarna Lipsko
Weronika Chochoł

Zniszczony dom i budynki gospodarcze w miejscowości Kaniosy w gminie Rzeczniów. Caritas Diecezji Radomskiej apeluje do ludzi dobrej woli o pomoc.

Niszczący żywioł

Nawałnica nie trwała długo, jednak jej skutki są bardzo poważne. Trąba powietrzna, która w sobotnie popołudnie przeszła przez gminę Rzeczniów zmiotła z powierzchni ziemi jedno gospodarstwo. Zniszczeniu uległy wszystkie budynki gospodarcze, dach na budynku mieszkalnym oraz całe piętro, a także elewacja i ogrodzenie gospodarstwa. Dodatkowo nawałnica uszkodziła autobus PKS, którego kierowcą jest właściciel gospodarstwa. W domu mieszkała wielopokoleniowa rodzina: dwoje seniorów, rodzice i dzieci. W tej chwili mieszkają u bliskich, są również pod opieką lekarzy i pracowników socjalnych. Najpotrzebniejsza jest pomoc materialna na zakup materiałów budowlanych.

W momencie zdarzenia na miejscu pracowało około stu strażaków, zabezpieczone było to, co dało się zabezpieczyć. Teraz trzeba odtworzyć zniszczone budynki. Każda pomoc jest ważna. - mówi Karol Burek - wójt gminy Rzeczniów:

Będzie pomoc

O pomoc osobom poszkodowanym z miejscowości Kaniosy apeluje Caritas Diecezji Radomskiej. Uruchomione zostało konto, na które można wpłacać datki. - Zachęcamy, zapraszamy i prosimy o wpłaty, aby pomóc tym najbardziej potrzebującym. - apeluje ks. Damian Drabikowski - wicedyrektor Caritas Diecezji Radomskiej:

Środki finansowe można wpłacać na konto nr 45 1240 3259 1111 0000 2989 1757 Caritas Diecezji Radomskiej ul. Kościelna 5 26-604 Radom z dopiskiem KANIOSY. Jedno z gospodarstw zostało całkowicie zniszczone.

Z poszkodowanymi przez sobotnie nawałnice spotyka się dziś wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz:

 

 

Wiele zgłoszeń mieli również radomscy strażacy, na szczęście nawałnica nie przyniosła większych strat. Duże straty są w Jedlińsku. Burza z gradem zniszczyła uprawy i podtopiła niektóre gospodarstwa. Najbardziej ucierpiały Wierzchowiny, Czarny Ług, Zielonka i Wola Bierwiecka. Jak informuje wójt Kamil Dziewierz, została powołana komisja kryzysowa.