Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

REGION

Gimnazjalistki walczą o mandaty

piątek, 05 kwietnia 2019 12:38 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

O pośle spod Opoczna wiedzą niemal wszystko. Opoczyńskie gimnazjalistki chcą dostać się do Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Paulina Jęcek i Jagoda Kmita to uczennice Gimnazjum nr 1 w Opocznie. By wziąć w obradach 25. edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży, muszą upamiętnić losy i spopularyzować działalność posła II RP. Wybrały Antoniego Mizerę, posła spod Opoczna.

Antoni Mizera urodził się w 1886 roku w Buczku niedaleko Opoczna. Posłem był w latach 1919 – 1922. W 1913 roku na dwa lata zesłany został na Sybir. Po wybuchu II wojny światowej i zakończeniu kampanii wrześniowej udzielał pomocy żywnościowej i materiałowej oddziałowi majora Hubala, działał także w konspiracyjnym SL „Roch”. Aresztowany 20 października 1942 i wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Zmarł 23 listopada 1942 roku.

Dla Jagody i Pauliny udział w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży byłby spełnieniem marzeń oraz zdobyciem zupełnie nowych doświadczeń.

Uczennice z Opoczna do udziału w projekcie przygotowała nauczycielka Urszula Niemirska-Jędrasik. Ma ona nadzieję, że dziewczyny dostaną się do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Byłyby to kolejne osoby ze szkoły, którym udała się ta sztuka.