Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

REGION

W poniedziałek upał nas nie opuści

niedziela, 30 czerwca 2019 09:10 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla 12 województw. Ostrzeżeniem objęte są m.in województwa: mazowieckie, świętokrzyskie i łódzkie. 

Województwo mazowieckie

Instytut wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla południowej części województwa. Obowiązuje ono w powiatach: garwolińskim, grójeckim, białobrzeskim, kozienickim, zwoleńskim, radomskim i Radomiu, przysuskim, szydłowieckim i lipskim. Jak informuje Jakub Gawron z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Warszawie, temperatura maksymalna w niedzielę wahać się będzie między 31°C a 34°C, w poniedziałek między 30°C a 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 21°C.

Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałkowego wieczora, a prawdopodobieństwo wystąpienia upału wynosi 85 procent.

Województwo świętokrzyskie

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje w całym województwie świętokrzyskim i ważne będzie do poniedziałkowego wieczora. Jak informuje Tomasz Knopik z Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie, temperatura maksymalna w dzień wahać się będzie od 30°C do 34°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 20°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia upału wynosi 90 procent.

Województwo łódzkie

IMGW wydał ostrzeżenia dla prawie całego województwa z wyłączeniem powiatów: łęczyckiego, łowickiego i kutnowskiego. Jak informuje Marek Pruchniewicz z Biura Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu, temperatura maksymalna w niedzielę wahać się będzie od 31°C do 33°C, w poniedziałek od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 18°C.

Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałkowego wieczora, a prawdopodobieństwo wystąpienia upału szacuje się na 90 procent.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że meteorolodzy przewidują wystąpienie niebezpiecznych zjawisk pogodowych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Warto w czasie obowiązywania ostrzeżenia dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Nie udawajmy niezniszczalnych!

W gorące dni pamiętać musimy przede wszystkim o odpowiednim nawodnieniu. Najlepiej zawsze mieć przy sobie butelkę wody mineralnej. Najrozsądniej jest wypić przynajmniej litr płynów. Warto natomiast zrezygnować z kawy i alkoholu, które przyczyniają się do utraty płynów. Ważny jest również ubiór. Powinniśmy postawić na lekkie i przewiewne ubrania. Pamiętać należy także o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. Wychodząc na słońce warto posmarować ciało kremem z filtrem.

Wśród najczęstszych błędów, które popełniamy w upał, i które mogą zagrażać naszemu zdrowiu jest brawura. - uczula Mariusz Wielocha - ratownik medyczny Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego:

Kuszącym, ale jednocześnie bardzo zdradliwym sposobem ochładzania jest klimatyzacja. Owszem, zrobi nam się chłodniej, ale ucierpią na tym nasze drogi oddechowe. - Korzystać powinniśmy z niej zdroworozsądkowo. Klimatyzacja w pierwszej fazie będzie stwarzała uczucie chłodu, nie mniej jednak nie pozostanie ona obojętna dla naszych górnych dróg oddechowych. Możemy bardzo szybko zainfekować je,a to sprawi, że będziemy zmagać się z przeziębieniem podczas trzydziestostopniowych upałów. - przestrzega Mariusz Wielocha.

Ostrożnie nad wodą!

Dlatego planując wodny wypoczynek, należy wybierać miejsca strzeżone i pamiętać, że nawet obecność ratownika nie zwalnia nas z zachowania zdrowego rozsądku i z zapewnienia należytej opieki dzieciom. Podczas zabawy mogą się one bowiem oddalić i zagubić w tłumie wypoczywających. 

Ratownicy przypominają kilka fundamentalnych zasad, do których powinien stosować się i przestrzegać każdy wypoczywający nad wodą:

  • pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych
  • stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku – biała – kąpiel dozwolona, czerwona – zakaz kąpieli)
  • nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego
  • nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę”, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem
  • pływać dość blisko brzegu (nawet, gdy wydaje się nam, że jesteśmy dobrymi pływakami), zwłaszcza w naturalnych zbiornikach wodnych, gdzie możemy mieć do czynienia z prądami, wirami czy nagłymi uskokami dna
  • nigdy nie pływać po wypiciu alkoholu
  • unikać pływania bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka

Przypomnijmy, w Boże Ciało w zbiorniku Jagodno utonął 45-letni mężczyzna. Pisaliśmy o tym tutaj. Dwa dni później z zalewu w Jastrzębiu wyłowione zostało ciało 47-letniego mężczyzny. Pisaliśmy o tym tutaj