Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: 09 kwietnia 2020

Kozienice

Gmina Kozienice podziękowała za plony

niedziela, 18 sierpnia 2019 17:00 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Rolnicy z gminy Kozienice podziękowali za tegoroczne plony w czasie dożynek, które odbyły się w niedzielę w Ryczywole. Były konkursy, występy muzyczne, wiele potraw do spróbowania i zabawa dożynkowa.

Święto plonów rozpoczęło się mszą dziękczynną za zbiory w kościele pw. Świętej Katarzyny w Ryczywole. Następnie dożynkowy korowód przeszedł na plac OSP. W czasie niedzielnego święta rolnicy dziękowali za plony i podsumowali tegoroczną pracę. Jak podkreślają, susza dała im się we znaki:

Potwierdził to burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski. – Dla rolników są jednak plusy, ponieważ ceny poszły w górę. Ogólnie z rozmów z rolnikami wynika, że są zadowoleni i widać postęp, a także ich zaangażowanie w dożynki – mówił burmistrz:

Starostami tegorocznych dożynek byli Leszek Matuszewski i Beata Bienias-Mulazzani. – Jest trema, choć już raz byłem starostą – mówił Pan Leszek. – Ja też na początku byłam trochę zestresowana, ale to niesamowite uczucie dzielić się chlebem ze wszystkimi mieszkańcami gminy – dodała starościna:

W czasie uroczystości nie zabrakło tradycyjnych obrzędów dożynkowych: dzielenia się chlebem i konkursu na najładniejszy wieniec. Pierwsze miejsce zdobył wieniec z Ryczywołu. – Wieniec powstawał około tygodnia, a w ostatnich dniach był jeszcze upiększany i ulepszany – wyjaśniała Małgorzata Wojtak. - W przygotowaniu pomagało wiele osób, ponieważ plony trzeba była najpierw zebrać. W wieńcu znajdują się kłosy owsa, pszenicy, pszenżyta, żyta i kwiaty – dodał Tomasz Nakończy:

Był też konkurs na najlepszą potrawę w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. Pierwsze miejsce zajęły gołąbki w dwóch odsłonach KGW w Nowej Wsi „Babeczki z pieprzem i solą”:

Wśród przybyłych gości znalazł się poseł Dariusz Bąk. W imieniu Ministra Rolnictwa wręczył on odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”. – Jest to ważne, ponieważ pokazuje, że władza dostrzega dokonania z zakresie rolnictwa na terenie gminy Kozienice – mówił poseł:

Po części oficjalnej przyszedł czas na program artystyczny. Na scenie zaprezentowały się zespoły: Klub Seniora RELAX, Kozienicki Duet Akordeonowy i Zespół Ludowy-Skaryszewiaki. Z kolei gwiazdy dożynek w Ryczywole to disco-duet z Radomia - Jagoda&Brylant. O 18:30 rozpocznie się zabawa dożynkowa przy muzyce zespołu Quatro Band.

Patronat medialny nad dożynkami gminy Kozienice sprawowało Radio Plus Radom.

Zapraszamy do nas: