Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Berard i Towarzysze
Dziś jest: Sobota, 16 stycznia 2021

REGION

Sukces Festynu Hospicyjnego w Kozienicach!

poniedziałek, 23 września 2019 13:55 / Autor: Weronika Chochoł
fot. ks. Jacek Wieczorek
Weronika Chochoł

Prawie 54 tysiące zł. udało się zebrać dzięki licytacjom i zbiórkom podczas I Festynu Hospicyjnego w Kozienicach. Dochód z wydarzenia przeznaczony zostanie na budowę hospicjum stacjonarnego. 

Celem festynu jest zebranie i integracja lokalnej społeczności, a także wsparcie działalności domowego hospicjum. Kozienickie hospicjum ma pod opieką osiemnaście osób. Pomoc osobom terminalnie i onkologicznie chorym, ale również osobom potrzebującym doraźnego wsparcia niosą wolontariusze oraz zatrudnione na stałe pielęgniarki. Inicjatywa narodziła się dwa lata temu, a jej pomysłodawcą był ks. Tomasz Pastuszka - wspomina ks. kan. Kazimierz Chojnacki , proboszcz parafii Świętego Krzyża w Kozienicach:

Podczas festynu pieniądze zbierane były na różne sposoby - podczas zbiórek, licytacji i loterii fantowej. Jednak tego dnia w Kozienicach na gości czekało wiele atrakcji, m.in plac zabaw dla dzieci, przejażdżki konne, czy namioty z lokalną gastronomią.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się licytacje, a to dlatego, że przedmioty przekazane na aukcje były bardzo atrakcyjne. Wśród nich komplety mebli, obrazy, zestawy kryszatłów, bony na różnorodne usługi czy przedmioty przekazane przez władze samorządowe. W akcję pomocy dla hospicjum włączyła się cała społeczność Kozienic i okolic. Zdaniem organizatorów jednym z najcenniejszych przedmiotów, które można było wylicytować był komplet mebli. Zwycięzcą tej licytacji był Piotr Kozłowski - burmistrz Kozienic. Jak zauważa, gmina Kozienice przede wszystkim współpracuje z organizacjami pozarządowymi zapewniając niezbędne wsparcie finansowe:

Sukienkę, którą na licytację przekazała Magda Gessler wylicytowała Dorota Stępień, wiceburmistrz Kozienic:

Marcin Łukasiewicz - wiceprezes Enei Wytwarzanie ds. pracowniczych wylicytował klucz do myjni bezdotykowej. Skorzystanie z klucza kosztowało go 600 zł., ale jak podkreśla - warto:

W organizację festynu zaangażowali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Kozienicach. - Młodzież bardzo chętnie się zaangażowała, od razu "złapała bakcyla", od razu zaproponowała przygotowania i wsparcie - mówi Ewa Malec, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Kozienicach:

Podczas festynu można było odwiedzić stoisko leśników Nadleśnictwa Kozienice. - Zaproszenie na festyn przyjęliśmy z radością - mówi Lidia Zaczyńska:

Dopisała pogoda, zatem dopisywały również apetyty. O podniebienia kozieniczan zadbały koła gospodyń wiejskich: Koło Gospodyń Wiejskich z Marianowa, Głuśca k. Dęblina, Bąkowca, Nowej Wsi czy Lipy:

Swoje wsparcie dla hospicjum w Kozienicach okazali również Rycerze Kolumba:

Na swoje stanowisko zaprosili również Skauci Europy:

Festyn zgromadził wiele osób, które chciały miło spędzić niedzielne popołudnie, a jednocześnie wesprzeć budowę stacjonarnego hospicjum:

- Mamy taki plan, żeby w hospicjum stacjonarnym było miejsce nie tylko dla osób chorych onkologicznie, ale całodzienny punkt opieki dla osób z różnymi schorzeniami - mówi ks. Tomasz Pastuszka - główny organizator festynu i prezes stowarzyszenia Hospicjum im. Sługi Bożej Kazimiery Gruszczyńskiej:

Patronat medialny nad I Festynem Hospicyjnym w Kozienicach sprawowało Radio Plus Radom.