Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Dionizy, biskup i męczennik
Dziś jest: 08 kwietnia 2020

REGION

Świętowało najstarsze nadleśnictwo w Polsce

czwartek, 03 października 2019 15:37 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Historia leśnictwa w Polsce jest długa, a Nadleśnictwo Kozienice może poszczycić się tym, że jest jednym z najstarszych w kraju. W czwartek 3 października leśnicy obchodzili potrójny jubileusz 235 lecia powstania. W Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach zorganizowano z tej okazji konferencję naukową.

Jak powiedział Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak w 2019 roku obchodzimy rocznice wielu wydarzeń historycznych ważmych dla Polski. Swoje małe i większe jubileusze mają też leśnicy. W całym kraju pracownicy Lasów Państwowych świętują 95 rocznicę utworzenia tej instytucji. Lokalni leśniczy związani z Puszczą Kozienicką obchodzą dodatkowo 235-lecie utworzenia Nadleśnictwa Kozienice. - Powodów do radości mamy wiele. Jednym z nich jest to, że lasy w Polsce w dalszym ciągu należą do skarbu państwa – mówił dyrektor. - Warto wspomnieć, że Puszcza Kozienicka zarządzana przez radomską dyrekcję wyróżnia się bogactwem przyrodniczym na tle innych lasów w kraju – dodał:

Rok powstania Nadleśnictwa, które na początku było leśnictwem był ważną datą nie tylko dla samych leśników, ale też mieszkańców okolicznych miejscowości, na które Nadleśnictwo wywiera duży wpływ. - Planujemy i monitorujemy nasze powierzchnie w taki sposób, aby przynosiły one korzyści społeczne, klimatyczne i kulturowe – tłumaczył nadleśniczy Tomasz Sot:

 

Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski potwierdził, że Nadleśnictwo Kozienice jest ważnym partnerem Gminy. - Na bieżąco rozmawiamy o działaniach edukacyjnych na terenie gminy, ale również o zadaniach praktycznych takich jaki ścieżka rowerowa wzdłuż drogi wojewódzkiej, którą chcielibyśmy zamienić w przyszłości na ścieżkę leśną do Królewskich Źródeł – powiedział burmistrz:

W tym roku mija również 25 lat od utworzenia Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza „Puszcza Kozienicka”. - Z punktu widzenia przyrody dwadzieścia pięć lat to niewiele, jednak przez ten czas w lesie dużo się zmieniło. Powstały ścieżki dydaktyczne, turystyczne, nordic walking, trasy rowerowe i wiele innych - mówił Marek Krzemiński, przewodniczący rady naukowo-społecznej LKP „Puszcza Kozienicka”:

Jednym z inicjatorów powołania rady naukowo-społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka” był Dariusz Bąk. - Stworzyliśmy ją w celu społecznej kontroli gospodarowania lasem. Nasza rada oceniała kierunki rozwoju w lasach państwowych – wyjaśnił Dariusz Bąk:

 

W czasie konferencji został przyznany Kordelas Leśnika Polskiego, czyli ważne odznaczenie jakim honoruje się pracowników Lasów Państwowych za wybitne osiągnięcia i sumienną służbę. Otrzymała je Lidia Zaczyńska z Nadleśnictwa Kozienice. - Jestem trzecim pokoleniem leśników w mojej rodzinie. Moje korzenie wywodzą się z lasu – mówiła po otrzymaniu odznaczenia Lidia Zaczyńska:

Na koniec przygotowano coś specjalnego. Wystawiona została komedioopera „Leśniczy z Kozienickiej Puszczy” w wykonaniu Romy Ambroziewicz-Owsińskiej z zespołem.

Konferencja połączona była z otwarciem wystawy poświęconej planom urządzania lasu.

Zapraszamy do nas: