Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: 12 sierpnia 2020

Radomskie

Z pomocą dla rodaków na Litwie

wtorek, 19 listopada 2019 10:26 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Rodacy na Litwie otrzymają paczki jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Trwa akcja "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach".

 - To akcja skierowana do Polaków, którzy mieszkają na Litwie, głównie Wileńszczyźnie. Zostali oni niejako przymuszeni do zostania tam, bo przywódcy państw dogadali się, przesunęli granice, a oni zostali na swoich ojcowiznach. Tam jest bardzo biednie, ludzie żyją bardzo skromnie jak u nas w latach 60-tych. Drewniane domy, przydomowe ogródki, gdzie uprawiane są ziemniaki, cebula, inne warzywa. Tam jest bardzo drogi chleb, więc oni zastępują chleb ziemniakami. Mówią, że Litwa ich nie chce, a Polska o nich zapomniała - mówi Teodozja Bień, koordynatorka akcji w regionie radomskim. 

Akcja odbywa się już po raz szósty. Można przynosić żywność z długim terminem ważności np. makaron, konserwy, kaszę, kawę, herbatę, słodycze, ale też chemię. Zbiórka potrwa do 5 grudnia. Baza mieści się w strażnicy OSP przy ul. Warszawskiej 2 w Jedlińsku. Chęć pomocy należy zgłosić najpierw telefonicznie - 660 890 415.

 

Zapraszamy do nas: