Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

Radomskie

Kolejne ujęcie wody skażone bakterią coli

wtorek, 10 grudnia 2019 09:20 / Autor: Monika Nowakowska
foto:kaboompics/pixabay.com
Monika Nowakowska

Do czwartku mają być znane wyniki badań skażonej wody na terenie gminy Wierzbica. Dziś pobrane zostały też kolejne próbki wody, tym razem z instalacji w Skaryszewie i Czarnej w gminie Pionki. W wodociągach publicznych Sanepid wykrył groźne dla zdrowia bakterie coli.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny uspokaja jednak - normy przekroczone są nieznacznie i skażona woda nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pod warunkiem, że przed spożyciem będzie odpowiednio przegotowana.

Sanepid pobrał wczoraj dwie próbki do badań z wodociągu w Wierzbicy, dziś z instalacji w Czarnej w gm. Pionki. Badanie trwa zwykle ok. dwóch, trzech dni - mówi rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu Małgorzata Gregorczyk:

W Wierzbicy bakterie coli znaleziono w próbce pobranej w Urzędzie Gminy. – Zareagowaliśmy natychmiast. Przeprowadziliśmy dezynfekcję a mieszkańcy nie mają się czego obawiać – mówi wójt Wierzbicy Zdzisław Dulias:

Sanepid informuje, że woda warunkowo nadaje się do spożycia, ale po uprzednim przegotowaniu. Dotyczy to również wody do przygotowania posiłków, mycia owoców i warzyw oraz kąpieli noworodków i niemowląt.

Bakteria coli, czyli pałeczka okrężnicy, towarzyszy nam od urodzenia. Zasiedlając przewód pokarmowy pełni pożyteczne funkcje, jeśli znajdzie się w wodzie lub jedzeniu, może stać przyczyną infekcji układu pokarmowego. Pojawiając się w moczu może doprowadzić do zakażenia układu moczowego. Zdarzają się przypadki infekcji skórnych, zapalenia zatok obocznych nosa, serca, tarczycy a nawet - zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy kości.