Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Franciszek z Paoli, pustelnik
Dziś jest: 02 kwietnia 2020

Opoczno

Przeszukania, polowania, edukacja mieszkańców - powiat opoczyński w walce z ASF

piątek, 17 stycznia 2020 18:12 / Autor: Weronika Chochoł
fot. opocznopowiat.pl
Weronika Chochoł

Władze powiatu, gmin objętych Afrykańskim Pomorem Świń i członkowie związków łowieckich rozmawiali o obowiązujących procedurach dotyczących wirusa. Zaplanowane zostały również konkretne działania. 

W województwie łódzkim żółta strefa ASF obowiązuje od sierpnia ubiegłego roku, jednak pod koniec grudnia została ona rozszerzona o kolejne gminy, w tym dwie gminy powiatu opoczyńskiego - Drzewicę i Poświętne.

W związku z zaostrzeniem sytuacji Starosta Opoczyński zaprosił władze dotkniętych wirusem gmin oraz przedstawicieli kół łowieckich działających na tym terenie do rozmów na temat ASF. Celem spotkania było wypracowanie konkretnych działań oraz omówienie procedur obowiązujących w tej sytuacji.

Podczas spotkania zapadła decyzja - zgodnie z poleceniem Głównego Lekarza Weterynarii, uzgodnioną w ramach współpracy z Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi procedurą i zaleceniem wojewody - o doraźnych przeszukiwaniach miejsc bytowania dzików. To zadanie należeć będzie do pracowników Lasów Państwowych oraz Związków Łowieckich. Osoby, które mają być za to odpowiedzialne zapoznały się z procedurą zorganizowanych przeszukiwań obszarów i zbierania zwłok dzików lub ich szczątków.

W najbliższych dniach i tygodniach, w terenie objętym żółtą strefą będą prowadzone polowania, których celem będzie wzmocnienie działań związanych z poszukiwaniem zwłok dzików lub ich szczątków.

Starosta Marcin Baranowski zaapelował do uczestników spotkania o wzmocnienie działań edukacyjnych ukierunkowanych przede wszystkim na bioasekurację.

Władze powiatu oraz poszczególnych gmin przypominają: jeżeli ktoś znajdzie zwłoki dzika lub jego szczątki jest zobowiązany powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii lub Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego ( Opoczno ul. Kwiatowa 1a tel. 695 310 800).

Zapraszamy do nas: