Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Klemens I, papież i męczennik
Dziś jest: Poniedziałek, 23 listopada 2020

Opoczno

Opoczno: Budżet do poprawki

środa, 18 marca 2020 15:28 / Autor: Marcin Prejs
Fot. eSesja Gmina Opoczno
Marcin Prejs

Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi stwierdziła, że uchwała budżetowa Rady Miejskiej w Opocznie podjęta została z naruszeniem prawa.

Pod koniec stycznia Rada Miejska w Opocznie uchwaliła budżet gminy na 2020 rok. Był to jednak budżet inny niż zaproponował burmistrz Dariusz Kosno. Radni wprowadzili poprawki polegające na zmniejszeniu wydatków bieżących o blisko 6,5 mln i inwestycyjnych o 4 mln. Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi stwierdziła, że uchwała budżetowa podjęta została z naruszeniem prawa. – Przede wszystkim chodzi o to, że zaplanowane wydatki w budżecie bieżącym nie zabezpieczają gminy do prawidłowego funkcjonowania – informuje Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna.

Anna Zięba, przewodnicząca Rady Miejskiej w Opocznie, mówi, że wskazane uchybienia nie są aż tak bardzo istotne, bo RIO nie unieważniła całej uchwały budżetowej. – Te uchybienia, które były w zakresie korekt w budżecie nie wymagały stwierdzenia nieważności tej uchwały – podkreśla.

Zmiany w budżecie mają zostać naniesione do 26 marca. Taką informację przekazała RIO w swojej uchwale, wyjaśnia Tomasz Łuczkowski. – Mamy nadzieję, że na najbliższej sesji działania naprawcze zostaną podjęte – dodaje.

Anna Zięba wyjaśnia, że budżet na najbliższej sesji zostanie uzupełniony. Jak podkreśla, będzie to możliwe bez dużego zadłużania gminy, co od początku było intencją tej części rady, która przegłosowała zaproponowane cięcia w wydatkach.

RIO zaleciła usunięcie wykazanych nieprawidłowości do 26 marca. Na ten właśnie dzień zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Opocznie. Rozpocznie się o godzinie 14.