Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

REGION

Przez koronawirusa bezpieczniej na drogach?

wtorek, 12 maj 2020 13:58 / Autor: Kamil Zapora
ilustracja, fot. NettoFigueiredo/Pixabay.com
Kamil Zapora

Statystyki policyjne wyraźnie pokazują spadek liczy wypadków na drogach województwa mazowieckiego od czasu wprowadzenia w Polsce stanu epidemii. Czy możemy zatem mówić o pozytywnym skutku pandemii?

Jak powiedział nam mł. insp. Jacek Mnich, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, w okresie od 20 marca do 11 maja odnotowano 110 mniej wypadków na drogach województwa mazowieckiego niż w analogicznym okresie w roku 2019. Jest to spadek o 40 %. - Nie powinno nas to dziwić, ponieważ obserwujemy na drogach zdecydowanie mniejszy ruch – wyjaśnia mł. Insp. Mnich:

Jedną z podstawowych przyczyn zdarzeń drogowych na terenie województwa było nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściach dla pieszych, lub błędy popełniane przez pieszych w czasie przekraczania jezdni. Ze względu na to, że większość osób odpowiedziało na apel o pozostanie w domach, tych zdarzeń również odnotowuje się znacznie mniej:

Puste drogi mogą stanowić pokusę dla piratów drogowych do rozwijania jeszcze większych prędkości. Jednak policjanci nie zauważyli takiego zjawiska:

Zmianie nie uległ również odsetek kierowców na tzw. podwójnym gazie. W dalszym ciągu zdarzają się nieodpowiedzialne osoby, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu, jednak na szczęście nie ma ich więcej niż w normalnym okresie:

Dane policyjne mogą być pocieszeniem w trudnych czasach pandemii, jednak pozostaje mieć nadzieję, że koronawirus szybko nas opuści, a nowe realia na drogach zostaną z nami na długo.