Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

Mazowsze

Ponad 10 tys. piratów drogowych

wtorek, 19 maj 2020 11:09 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
fot. Mazowiecka Policja
Magdalena Gliszczyńska

Prawie 10,5 tys. przypadków przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Przepis ma już pięć lat, a nadal nie brakuje kierowców rażąco lekceważących obowiązujące ograniczenia prędkości.

Pięć lat temu zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące przekraczania prędkości. Dlatego też Mazowiecka Policja postanowiła podsumować ten okres. Z prowadzonych statystyk wynika, że do tej pory mazowieccy policjanci zatrzymali 10480 kierowców, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Te niepokojące dane skłaniają do przypomnienia o konsekwencjach tego czynu.

- W przypadku, gdy kierowca przekroczy prędkość dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym prawo jazdy, decyzją administracyjną wydaną przez właściwego starostę, zostanie zatrzymane na trzy miesiące. Taka osoba zostanie również ukarany mandatem w kwocie od 400 do 500 zł oraz otrzymasz 10 punktów „karnych” - przypomina mł. insp. Jacek Mnich naczelnik Wydziału Drogowego Mazowieckiej Policji.

W tym okresie osoba taka nie może kierować pojazdem, jeśli to uczyni okres zatrzymania dokumentu przedłuży się o kolejne 3 miesiące. Może otrzymać także mandat karny w kwocie 500 zł lub karę grzywny do 5000 zł, jeżeli sprawę będzie rozstrzygał sąd.

- W przypadku stwierdzenia kierowania pojazdem w przedłużonym okresie, decyzją administracyjną o cofnięciu uprawnień, kierowca straci prawo jazdy, które może odzyskać po ponownym spełnieniu wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej sięo uprawnienie do kierowania pojazdami - podkreśla mł. insp. Jacek Mnich.

Dodaje także, że kiedy w czasie obowiązywania zatrzymania prawa jazdy osoba taka będzie sprawcą zdarzenia drogowego Polisa OC nie będzie obowiązywać. - Ale najważniejszy jest fakt, że przekraczając prędkość kierowca ryzykuje ŻYCIE I ZDROWIE swoje i przewożonych pasażerów, a także stwarza niebezpieczeństwo dla innych użytkowników drogi. Dlatego apelujemy o rozwagę i stosowanie się do obowiązujących na drodze znaków i ograniczeń prędkości - mówi naczelnik mazowieckiej drogówki Jacek Mnich.