Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jerzy, męczennik
Dziś jest: Środa, 24 kwietnia 2024

Radomskie

Będzie ochraniał podróżnych przez kolejne sto lat, a może dłużej…

poniedziałek, 13 lipca 2020 06:00 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Od ponad stu lat przy drodze wojewódzkiej 737 przy zjeździe na Pionki, czyli na tzw. Załamanku stał krzyż. Nadgryziony zębem czasu trafił do muzeum, a jego miejsce zajął nowy, który wciąż będzie ochraniał podróżnych przejeżdżających tą drogą.

Nowy krzyż powstał staraniem Nadleśnictwa Kozienice. - Dbamy o wszystkie miejsca pamięci narodowej. Na terenie nadleśnictwa mamy ich ponad 30 i wciąż odkrywamy nowe. Ostatnio naszą uwagę zwrócił krzyż na tzw. Załamanku, który stał tam już ponad sto lat – powiedział Tomasz Sot, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice:

W tym roku cała Polska obchodzi stulecie Bitwy Warszawskiej, a Dyrekcja Regionalna Lasów Państwowych w Radomiu dodatkowo obchodzi swoje 140 urodziny. Z tej okazji każde nadleśnictwo radomskiej dyrekcji zadeklarowało renowację jednego miejsca pamięci narodowej na swoim terenie. - Inicjatywa Nadleśnictwa Kozienice ma szczególny wymiar, ponieważ krzyż jest znakiem chrześcijaństwa, a to właśnie Bitwa Warszawska ocaliła chrześcijaństwo w Europie przed falą bolszewizmu – powiedział Andrzej Matysiak dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu:

W piątek 10 lipca miało miejsce poświęcenia krzyża, którego dokonał ks. Mariusz Wincewicz, proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Pionkach. - Pojawienie się krzyża w tym miejscu pokazuje potrzebę ludzi, którzy ponad sto lat temu podróżowali przez Puszczę Kozienicką i robią to nadal – powiedział proboszcz Wincewicz:

W uroczystościach brał udział również proboszcz parafii Św. Mikołaja w Jedlni ks. Janusz Smerda. - Polska zawsze była wierna krzyżowi i Chrystusowi. Niech ten odnowiony krzyż przypomina nam o pięknej historii Polski i pobudza nas do wiary – powiedział ks. Smerda:

Patronem powstania nowego krzyża był wójt gminy Pionki Mirosław Ziółek:

Krzyż o wysokości 5,5 metra, poprzedni był metr wyższy, zamocowano w metalowych kotwach zabetonowanych w gruncie i zabezpieczono preparatem grzybobójczym. Obok ustawiono tablicę informacyjną i zadbano o estetykę otoczenia krzyża wykonując ogrodzenie.

Ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej został przekazany z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej ze Skarżyska Kamiennej, a następnie zatopiony w żywicy i umocowany do krzyża.

Autorem nowego krzyża jest Robert Rozborski. Jak przyznał było to dla niego wyzwanie. Prace były ciężkie, ale ciekawe zarazem:

Jednak historia poprzedniego krzyża jeszcze się nie zakończyła, bowiem trafił on do Muzeum Wsi Radomskiej. - Stwierdziliśmy, że ten krzyż posiada kilka oryginalnych cech, które są reprezentatywne dla regionu radomskiego, a nie występują w naszych zbiorach - wyjaśnia Marcin Stańczuk z muzeum:

Krzyż przejdzie zabiegi konserwatorskie, po których będzie atrakcją muzeum