Radomskie
Będzie ochraniał podróżnych przez kolejne sto lat, a może dłużej…
Od ponad stu lat przy drodze wojewódzkiej 737 przy zjeździe na Pionki, czyli na tzw. Załamanku stał krzyż. Nadgryziony zębem czasu trafił do muzeum, a jego miejsce zajął nowy, który wciąż będzie ochraniał podróżnych przejeżdżających tą drogą.
Nowy krzyż powstał staraniem Nadleśnictwa Kozienice. - Dbamy o wszystkie miejsca pamięci narodowej. Na terenie nadleśnictwa mamy ich ponad 30 i wciąż odkrywamy nowe. Ostatnio naszą uwagę zwrócił krzyż na tzw. Załamanku, który stał tam już ponad sto lat – powiedział Tomasz Sot, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice:
W tym roku cała Polska obchodzi stulecie Bitwy Warszawskiej, a Dyrekcja Regionalna Lasów Państwowych w Radomiu dodatkowo obchodzi swoje 140 urodziny. Z tej okazji każde nadleśnictwo radomskiej dyrekcji zadeklarowało renowację jednego miejsca pamięci narodowej na swoim terenie. - Inicjatywa Nadleśnictwa Kozienice ma szczególny wymiar, ponieważ krzyż jest znakiem chrześcijaństwa, a to właśnie Bitwa Warszawska ocaliła chrześcijaństwo w Europie przed falą bolszewizmu – powiedział Andrzej Matysiak dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu:
W piątek 10 lipca miało miejsce poświęcenia krzyża, którego dokonał ks. Mariusz Wincewicz, proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Pionkach. - Pojawienie się krzyża w tym miejscu pokazuje potrzebę ludzi, którzy ponad sto lat temu podróżowali przez Puszczę Kozienicką i robią to nadal – powiedział proboszcz Wincewicz:
W uroczystościach brał udział również proboszcz parafii Św. Mikołaja w Jedlni ks. Janusz Smerda. - Polska zawsze była wierna krzyżowi i Chrystusowi. Niech ten odnowiony krzyż przypomina nam o pięknej historii Polski i pobudza nas do wiary – powiedział ks. Smerda:
Patronem powstania nowego krzyża był wójt gminy Pionki Mirosław Ziółek:
Krzyż o wysokości 5,5 metra, poprzedni był metr wyższy, zamocowano w metalowych kotwach zabetonowanych w gruncie i zabezpieczono preparatem grzybobójczym. Obok ustawiono tablicę informacyjną i zadbano o estetykę otoczenia krzyża wykonując ogrodzenie.
Ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej został przekazany z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej ze Skarżyska Kamiennej, a następnie zatopiony w żywicy i umocowany do krzyża.
Autorem nowego krzyża jest Robert Rozborski. Jak przyznał było to dla niego wyzwanie. Prace były ciężkie, ale ciekawe zarazem:
Jednak historia poprzedniego krzyża jeszcze się nie zakończyła, bowiem trafił on do Muzeum Wsi Radomskiej. - Stwierdziliśmy, że ten krzyż posiada kilka oryginalnych cech, które są reprezentatywne dla regionu radomskiego, a nie występują w naszych zbiorach - wyjaśnia Marcin Stańczuk z muzeum:
Krzyż przejdzie zabiegi konserwatorskie, po których będzie atrakcją muzeum
https://radioplus.com.pl/region/47734-bedzie-ochranial-podroznych-przez-kolejne-sto-lat-a-moze-dluzej#sigProGalleria4afe2faa02