Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

Opoczno

Biblioteka w Opocznie z patronem

czwartek, 06 sierpnia 2020 14:42 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Stefan Janas będzie patronem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie. Uroczystości związane z nadaniem imienia placówce zaplanowane zostały na 15 sierpnia.

Opoczyńska biblioteka, mimo że liczy sobie już ponad 100 lat, nie miała swojego patrona. Pomysł nadania placówce imienia powstał właśnie podczas obchodów 100-lecia, czyli w 2016 roku. - Oczywisty wybór padł wtedy na Stefana Janasa - mówi Jerzy Misiurski, dyrektor opoczyńskiej biblioteki.

Stefan Janas był założycielem Czytelni 3 Maja w Opocznie, która dała podwaliny późniejszej biblioteki. - Ale to postać bardzo zasłużona dla całego miasta - podkreśla Jerzy Misiurski.

Stefan Janas był naczelnikiem Ochotniczej Straży Ogniowej w Opocznie, członkiem Komisji Aprowizacyjnej, Komitetu Ratunkowego, Komisji Sanitarnej. M.in. z jego inicjatywy powstał amatorski zespół Towarzystwa Miłośników Sceny, spółdzielnia spożywców „Przyszłość”, sierociniec „Samarytanin” czy pierwsze kino w Opocznie „Flirt”. Stefan Janas był wreszcie pierwszym, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, burmistrzem Opoczna.

Uroczystości związane z nadaniem imienia bibliotece zaplanowane zostały na 15 sierpnia. Będą one elementem opoczyńskich obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej, która była decydującym starciem wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. W wojnie tej zginął właśnie Stefan Janas. - Obchody rozpoczną się o godzinie 13 przy budynku muzeum, potem jego uczestnicy przejdą do biblioteki, gdzie m.in. odsłonięta zostanie okolicznościowa mozaika przedstawiająca Stefana Janasa - wyjaśnia Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna.

Dyrektor biblioteki Jerzy Misiurski zapewnia, że prowadzona przez niego placówka będzie organizować różne wydarzenia mające na celu przybliżenie opocznianom postaci Stefana Janasa. Będą konkursy oraz specjalna publikacja poświęcona byłemu burmistrzowi.

W okresie międzywojennym jednej z ulic Opoczna nadano już imię Stefana Janasa. Dzięki uchwale radnych to imię nosić będzie teraz także opoczyńska biblioteka.