Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

Radomskie

W Jedlni-Letnisko powstanie skatepark

piątek, 07 sierpnia 2020 11:35 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fb/Piotr Leśnowolski
Monika Nowakowska

Wpisany do rejestru zabytków drewniany kościół w Jedlni-Letnisko zyska nową instalację przeciwpożarową, Szkoła Podstawowa wzbogaci się o nową infrastrukturę sportową a mieszkańcy ul. Słonecznej będą stąpać po równym gruncie - to najważniejsze decyzje, jakie dziś zapadły podczas 29. Nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy w Ledlni-Letnisko.

Piątkowa sesja nadzwyczajna dotyczyła przede wszystkim zmian w uchwale budżetowej i Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy. Radni jednogłośnie zdecydowali o przesunięciu z kwoty 150 tys. zł przeznaczonych na działalność kulturalną, sportową i rekreacyjną kwoty 40 tys. zł na prace konserwatorskie wpisanego do rejestru zabytków drewnianego kościoła w Jedlni-Letnisko. Pieniądze w formie dotacji przeznaczone zostaną na montaż instalacji przeciwpożarowej. Kościół pod wezwaniem Opieki Św. Józefa wraz z dzwonnicą figurują w rejestrze zabytków - mówi przewodniczący komisji budżetowej Mieczysław Kaim:

Radni gminni zdecydowali też o zmianach w uchwale budżetowej. Podjęli decyzję o zwiększeniu dochodów gminy o 170 tys. zł, z czego 70 tys. zł to dochody bieżące, a 100 tys. zł to dochody majątkowe. - Dochody majątkowe, to dotacja na zakup wozu bojowego dla OSP w Jedlni-Letnisko, natomiast w wydatkach bieżących to: 20 tys. zł subwencji oświatowej i 50 tys. zł - dotacja na działalność sołectw - mówi przewodniczący komisji budżetowej Mieczysław Kaim:

Radni gminni zdecydowali też o zmianach w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2028. W wyniku oszczędności przetargowych, przebudowana zostanie m.in. ul. Słoneczna na odcinku od ul. Radomskiej do szkoły oraz wybudowany zostanie skatepark w Jedlni-Letnisko.

Wójt gminy Piotr Leśnowolski poinformował też o bardzo wysokich wynikach uzyskanych podczas egzaminu ósmoklasistów. Okazało się, że uczniowie uzyskali wyniki wyższe od średniej krajowej oraz wyższe od średniej w woj. mazowieckim. - Natomiast w powiecie radomskim zajęli drugie miejsce po Zakrzewie - dodaje wójt:

- Z języka polskiego nasi wychowankowie uzyskali średni wynik 65,04 %, z matematyki 52,12 %, a z języka angielskiego 53,6%. Do egzaminu ósmoklasisty w Gminie Jedlnia-Letnisko przystąpiło 115 uczniów. Mam nadzieję, że nasi absolwenci będą kontynuować systematyczną naukę i zdobędą sukcesy w wybranych przez siebie szkołach - mówi.