Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Mazowsze

Rajd Rowerowy na Trzeci Pionkowski Dzień Pszczoły

piątek, 21 sierpnia 2020 10:08 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Miłośnicy pszczelarstwa i bartnictwa oraz leśnych aktywności i przyrody spotkają się w niedzielę, 23 sierpnia na terenie Nadleśnictwa Kozienice.

W tym roku Pionkowski Dzień Pszczoły ze względu na pandemię będzie miał formę rajdu rowerowego  - informuje Dorota Święcka – specjalista w Zespole ds. Promocji i Mediów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Pionkowski Dzień Pszczoły został zorganizowany w myśl działania: Pszczoły wracają do lasu w ramach zakończonego już projektu rozwojowego Lasów Państwowych, który wskazał wiele obszarów, w których z powodzeniem można dalej wspólnie realizować działania na rzecz powrotu pszczół do lasu, propagowania pszczelarstwa i bartnictwa w lasach, a także miodu z polskich lasów - dodaje Dorota Święcka zRegionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Pionkowski Dzień Pszczoły organizowany jest również w ramach Wielkiego Dnia Pszczół, który obchodzony był 8 sierpnia. Impreza do tej pory miała charakter plenerowy, w ramach obchodów odbywały się rajdy piesze i rowerowe do miejsca zwanego Bartnym Kątem, utworzonego przez leśników. Jednak ze względu na zagrożenia epidemiczne zmieniona została formuła obchodów – coroczna impreza plenerowa nie odbędzie się, a uroczystość została ograniczona do rajdu rowerowego.

Trasa rajdu będzie miała długość 28 km i będzie wiodła w kierunku Królewskich Źródeł do Przystanku Historia IPN ZHR. Dalej Gościńcem Królewskim w kierunku Leśnej Barci. Następnie uczestnicy ruszą w stronę kapliczki św. Franciszka, a dalej wzdłuż kolejki wąskotorowej do Bartnego Kąta, gdzie zostaną złożone kwiaty pod tablicą poświęconą ks. Józefowi Gackiemu, który opisywał historię regionu. Po krótkim odpoczynku uczestnicy będą kierować się w stronę miasta Pionki z przystankiem przy krzyżu na Załamanku.

Program wydarzenia:

Godz. 10.00 – zbiórka uczestników rajdu przy siedzibie Nadleśnictwa Kozienice, ul. Partyzantów 62 26-670 Pionki

Godz. 11.20 – Leśny Przystanek Historia

Godz. 13.00 – Leśna Barć

Godz. 14.30 – Bartny Kąt – złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą ks. Józefowi Gackiemu

Godz. 15.00 – zakończenie rajdu.

Bartny Kąt to miejsce, które leśnicy utworzyli kierując się potrzebą przywrócenia pamięci o bartnictwie – jednej z najstarszych form użytkowania Puszczy Kozienickiej. Bartny Kąt to doskonałe miejsce dla turystów z infrastrukturą turystyczną. Dzień Pszczoły w Bartnym Kącie jako wspólna inicjatywa leśników, pszczelarzy i samorządowców oraz innych lokalnych środowisk spotkała się w co roku z dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej i stanowi część oferty turystyczno-edukacyjnej w regionie.

Szczegóły oraz regulamin rajdu i zasady zachowania uczestników dostępne są na stronie Nadleśnictwa Kozienice pod adresem: https://tinyurl.com/dzien-pszczoly

 Wstęp wolny!