Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

REGION

Niech biało-czerwona dumnie powiewa w naszych małych Ojczyznach!

czwartek, 03 września 2020 10:41 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

Już niebawem w każdej gminie w kraju mogą pojawić się maszty z flagami. Wystarczy zmobilizować społeczeństwo i zagłosować przez internet - premier Mateusz Morawiecki zachęca samorządy do udziału w kampanii pn.: "Pod biało-czerwoną". W akcji chodzi nie tylko o upamiętnienie polskiego zwycięstwa nad bolszewikami, ale też promocję patriotyzmu.

Projekt „Pod biało-czerwoną” zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce. Inicjatywa zakupu masztu i flagi zależeć będzie jednak od mieszkańców. By dumnie eksponowana była w centralnym miejscu gminy musi zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia.

Premier Mateusz Morawiecki ma nadzieję, że angażując mieszkańców, zachęci ich do refleksji zarówno nad samym patriotyzmem, jak i przyszłością Polski. 100-lecie wiktorii odniesionej w Bitwie Warszawskiej stanowi ku temu doskonałą okazję:

Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu, to dowód na to, jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie:

Promowanie wartości patriotycznych jest niezwykle istotne, a jednoczenie naszego kraju i jego mieszkańców, zdaniem senatora Stanisława Karczewskiego, nabiera dziś szczególnego znaczenia:

Uczestnictwo w programie nie jest w żaden sposób przymusowe. Zgodnie z regulaminem gminy do 20 000 mieszkańców muszą zebrać 100 głosów; powyżej 20 000 do 100 000 tysięcy – 500 głosów i powyżej 100 000 mieszkańców – 1000 głosów.

Jedną z pierwszych gmin, która odpowiedziała na apel premiera jest gmina Jedlnia-Letnisko. W zaledwie kilka dni po ogłoszeniu akcji udało się zebrać ponad 200 podpisów na wymaganych 100. Jak mówi wójt gminy Piotr Leśnowolski, władze wraz z mieszkańcami mają nadzieję na rekordową liczbę poparcia i nagrodę - udział Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w uroczystości podniesienia flagi na maszt:

Wymagane 500 głosów udało się też zebrać w gminie Opoczno - mówi dyrektor biura poselskiego Roberta Telusa, Rafał Skoczylas:

Bez względu na wymogi nie warto poprzestawać na spełnieniu powyższych warunków. W trzech gminach, które osiągną największą procentowo liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców gminy, przewiduje się udział Mateusza Morawieckiego w uroczystości podniesienia flagi na maszt.