Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup
Dziś jest: 24 października 2020

REGION

Skarżysko-Kamienna: Kobieta oszukana "na prokuratora"

poniedziałek, 21 września 2020 12:43 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (sabinevanerp)
Weronika Chochoł

50 tysięcy złotych straciła 85-letnia mieszkanka Skarżyska-Kamiennej, która uwierzyła oszustom i przelała pieniądze na wskazany przez nich numer konta. Tym razem doszło do oszustwa na... policjanta i prokuratora. 

Do oszustwa doszło w piątkowe przedpołudnie w Skarżysku-Kamiennej. - Do seniorki zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę, która twierdziła, że oszczędności kobiety są zagrożone, a sposobem na ich uratowanie jest przelanie pieniędzy na wskazane przez "policjantkę" konto bankowe. Wersję oszustki potwierdził kolejnym telefonem fałszywy prokurator - relacjonuje asp. Jarosław Gwóźdź - oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej:

- Po raz kolejny apelujemy o rozsądek i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Jeśli ktoś podaje się za policjanta lub urzędnika państwowego i twierdzi, że potrzebna jest wypłata i przekazanie gotówki, bądźmy pewni, że mamy do czynienia z oszustami, którzy chcą wykorzystać naszą łatwowierność i chęć pomocy innym - przypomina asp. Gwóźdź: 

Metody, którymi posługują się oszuści mogą się różnić, jednak schemat ich działania jest podobny. Pojawiały się już próby wyłudzenia nie tylko "na wnuczka", ale również "na policjanta" "funkcjonariusza CBŚP", a nawet "amerykańskiego żołnierza".  Rozmówca potrzebuje pieniędzy i żąda ich natychmiastowego przekazania bądź przelania na inne konto bankowe. 

Odbierając tego typu telefon trzeba zachować ostrożność. Jeżeli rozmówca podaje się za członka rodziny czy przyjaciela prosząc o pieniądz np. dla ofiary wypadku, należy skontaktować się z bliskimi i potwierdzić, że nasz rzekomy krewny faktycznie potrzebuje pomocy. Jeżeli osoba po drugiej stronie słuchawki przedstawia się jako policjant czy inny urzędnik państwowy, należy pamiętać, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie ich na inne konta bankowe. Nigdy nie wolno informować o ilości pieniędzy posiadanych w domu lub na kontach. Policja radzi, by nie wdawać się w dyskusję z oszustami i jak najszybciej zakończyć rozmowę. Każdą próbę oszustwa należy zgłosić policji.