Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Franciszek Ksawery, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 03 grudnia 2020

Mazowsze

Sejmik Mazowsza zaprasza Wojewodę na specjalne posiedzenie

poniedziałek, 26 października 2020 11:53 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: pixabay
Elżbieta Warchoł

Karetki na Mazowszu stoją w kilkugodzinnych korkach, szpitale raportują brak jakichkolwiek miejsc, lekarze są przemęczeni, a wojewoda podejmuje decyzje np. o przeniesieniu jedynego anestezjologa z Nowego Miasta nad Pilicą, gdzie miałby zostawić 7 zajętych łóżek z respiratorami.  Samorządowcy na specjalną sesję zapraszają wojewodę, NFZ i zarząd województwa.

Samorządowcy na specjalną sesję zapraszają wojewodę, NFZ i zarząd województwa. Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący Komisji Zdrowia Sejmiku Mazowsza:

Kilka dni temu światło dzienne ujrzał faks przesłany przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Banacha w Warszawie, w którym informuje ono o stanie wolnych łóżek w placówce. W rubryce IT, wpisano 0, taka sama cyfra widnieje przy "R", OI, i w klinice chorób wewnętrznych. Każdego dnia do dyspozytorni pogotowia spływają w województwie Mazowieckim dziesiątki takich pism. Nie lepsza jest sytuacja w ratownictwie medycznym. Tylko w Warszawie codziennie, od dwóch tygodni przed szpitalami ustawiają się kolejki karetek. Pacjenci każdej z nich oczekują na przyjęcie, w kolejkach po kilka godzin. W opinii samorządowców z mazowieckiego sejmiku winę za to ponosi rząd i wojewoda, który w jego imieniu zarządza służbą zdrowia w województwie.

- Podczas pierwszej fali koronawirusa, stworzono szpitale jednoimienne. Ich kadry miesiącami ćwiczyły procedury, sprawne funkcjonowanie. I kiedy dyrektorzy szpitali byli już praktycznie gotowi. Ze znanych tylko rządowi przyczyn, szpitale jednodniowe rozwiązano, zastępując je systemem, którego nikt nie uzgadniał, nikt nie zna - tłumaczy Wioletta Paprocka-Ślusarska – radna, członkini komisji zdrowia i kultury fizycznej w mazowieckim Sejmiku. - Stało się to u progu II fali korona kryzysu, o której nadejściu każdy wiedział - oburza się radna.

To jednak niejedyny problem jaki widzą mazowieccy samorządowcy w działaniach wojewody. Zwracają oni uwagę, że decyzje o zmianach kategorii oddziałów w szpitalach wojewoda podejmuje bez konsultacji i niemalże po omacku. - Ostatnio głośno było o sprawie, kiedy powołanie do innej jednostki, otrzymał jedyny anestezjolog ze szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą. Przejęcie go zagrażałoby zupełnym unieruchomieniem siedmiu respiratorów w tym szpitalu - relacjonuje Bartosz Wiśniakowski wiceprzewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w mazowieckim Sejmiku:

To nie jedyne takie działania. Wcześniej, wojewoda próbował zlikwidować największy w Polsce oddział geriatryczny zlokalizowany w Szpitalu Wolskim, a międzyleskiej placówce oddział "kowidowy" zorganizować w sali, która ma wspólną wentylację z oddziałem "czystym".

W tym samym czasie, możemy przeczytać w oświadczeniach i wywiadach z wojewodą mazowieckim, że zgodnie z jego wiedzą rząd jest o krok przed epidemią i ten dystans udaje się im utrzymać - relacjonuje Wioletta Paprocka Ślusarska.

Samorządowcy widzą to zupełnie inaczej, dlatego chcą specjalnej sesji mazowieckiego Sejmiku poświęconej przeciwdziałaniu skutkom pandemii na Mazowszu. - Zaprosiliśmy wojewodę, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Zarząd Województwa Mazowieckiego. Liczymy, że sesja Sejmiku Województwa Mazowieckiego poświęcona problematyce epidemii koronawirusa na Mazowszu, pozwoli radnym na dokonanie oceny aktualnej i prognozowanej sytuacji epidemicznej z jej spodziewanymi skutkami dla mieszkańców, a zarazem stworzy okazję do wypracowania najlepszych rozwiązań i wypracowania optymalnego modelu współpracy pomiędzy kluczowymi instytucjami naszego województwa w zakresie przeciwdziałania i zwalczania epidemii. – podsumowuje Bartosz Wiśniakowski.  

Porządek Obrad Sejmiku: https://www.mazovia.pl/samorzad/sejmik/sesje/harmonogram-sesji-sejmiku/plan,225,2020-10-29.html