Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Berard i Towarzysze
Dziś jest: Sobota, 16 stycznia 2021

Radomskie

Wielka historia ukryta w małej budce

poniedziałek, 16 listopada 2020 15:52 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fb/Stacja Kultura
Monika Nowakowska

Budki ze starymi fotografiami stanęły w gminie Jedlnia-Letnisko - pomysłodawczynią i inicjatorką ich budowy jest Marta Świtała, wolontariuszka ze Stacji Kultura - Stowarzyszenia Przyjaciół Jedlni-Letnisko i Wrzosowa.

Na nietypowy sposób promowania gminy, jej historii i dawnych mieszkańców Marta Świtała wpadła spontanicznie. Wszystko zaczęło się od przeglądania starych fotografii rodzinnych. Pomyślała wówczas, że dobrze byłoby zaprezentować je lokalnej społeczności oraz odwiedzającym te piękne okolice turystom i spacerowiczom. Pomysł chwycił i jak przyznaje wolotariuszka, cieszy się ogromnym zainteresowaniem:

W sumie na terenie Jedlni-Letnisko stanęło 10 budek z archiwalnymi zdjęciami. Można je zobaczyć pod dworcem, przy ulicy Nadrzecznej w okolicy ul. Wojciechowskiego, na ul. Słonecznej, pod Stanicą Żeglarską oraz przy Hamaky'ach. Każda z nich jest odpowiednio opisana.

W przyszłości stowarzyszenie wymieni fotografie. - Szykujemy zmianę ekspozycji. Otrzymaliśmy niezwykle ciekawy pamiętnik z okresu przedwojennego i okresu wojny dotyczący Jedlni. Te niezwykle cenne pamiątki przekazał nam potomek jednej z pierwszych rodzin, jaka osiadła na tym terenie - mówi Marta Świtała. Zwiedzający będą mogli prześledzić w budkach przestrzenny rozwój Jedlni i dowiedzieć się wielu ciekawostek z okresu wojny.

Docelowo stowarzyszenie chciałoby wydać rodzaj albumu, w którym opisane byłyby nie tylko historia miejscowości, ale także jej mieszkańcy, obyczaje, czy zabawy.

Osoby, które zechciałyby podzielić się swoimi archiwalnymi pamiątkami mogą kontaktować się ze stowarzyszeniem. - Coraz więcej mieszkańców chce podzielić się z nami swoimi zdjęciami i mapami - mówi pani Marta. - Za co bardzo dziękujemy - dodaje.

Projekt realizowany jest z mikrodotacji przyznanej w ramach projektu "Mazowsze Lokalnie" realizowanego przez Stowarzyszenie Europa i My, Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych, Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesłu oraz Fundację Fundusz Współpracy na podstawie umowy zawartej z Narodowym Instytutem Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiegow ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

kontakt: mail: lub pod telefonem 515 429 343