Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

Radomskie

Radni przyjęli budżet gminy Jedlnia-Letnisko

wtorek, 29 grudnia 2020 12:06 / Autor: Michał Kaczor
fot. Sesja Rady Gminy Jedlnia-Letnisko
Michał Kaczor

Radni gminy Jedlnia-Letnisko przyjęli budżet na 2021 rok. W planach jest m.in. dokończenie sieci kanalizacyjnej.

Dochody w przyszłorocznym budżecie gminy Jedlnia-Letnisko będą na poziomie 63 mln zł, a wydatki 66 mln zł. Pozytywną opinię wydały komisje oraz Regionalna Izba Obrachunkowa. Deficyt w wysokości 3,5 mln zł ma być finansowany z kredytów i wolnych środków.

Gmina przeznaczy ponad 8,5 mln zł na wydatki majątkowe. Głównym zadaniem na przyszły rok będzie budowa kanalizacji.

- To oczywiście kanalizacja, ale w przyszłym roku uruchamiane są środki unijne, więc będziemy dostosowywać inwestycje do możliwości finansowania. Nie wiemy też, jakie będą do pozyskania środki z innych źródeł krajowych. 2,5 mln złotych, które wpłynęło na konto naszej gminy, będzie przeznaczone na kanalizację, a tym samym środki, które były wcześniej zabezpieczone zwalniają nam się, więc w to miejsce możemy planować dodatkowe inwestycje. Budżet jest sprawą otwartą. Bardzo ważną inwestycją, którą chcemy wykonać w najbliższym czasie, to termomodernizacja budynków oświatowych. To dotyczy Jedlni-Letniska, Natolina czy Słupicy – mówi wójt Piotr Leśnowolski.

Na infrastrukturę wodociągową i sanitacyjną wsi gmina przeznaczy 4,2 mln zł, na transport i łączność 3,2 mln zł, na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska 790 tys. zł, na kulturę fizyczną 100 tys. zł oraz na wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę 63 tys. zł.

Radni gminy Jedlnia-Letnisko przyjęli projekt budżetu w stosunku głosów 14 „za” i 1 „wstrzymujący się”.

Po głosowaniu wójt Piotr Leśnowolski zadeklarował, że będzie aplikował o kolejne pieniądze zewnętrzne, które pozwolą na realizację dodatkowych inwestycji.

- Będziemy aplikowali po każde środki, jakie pojawią się w ramach nowej perspektywy unijnej i środki krajowe – powiedział wójt.

Wójt dodał, że rozwój gminy oznacza też dodatkowe wyzwania, bo wpływa coraz więcej wniosków o przyłączenie kanalizacji.

- Mimo, że zaprojektowaliśmy i budujemy 150 kilometrów kanalizacji, to ciągle wpływają nowe wnioski, bo powstają nowe ulice – powiedział Piotr Leśnowolski.

Wójt powiedział także, że po zakończeniu budowy kanalizacji konieczne będzie m.in. wybudowanie chodników.

Łukasz Mierzejewski, radny Prawa i Sprawiedliwości zaapelował, żeby inwestycje były wykonywane równomiernie w całej gminie i podziękował za współpracę.

- Dostrzegamy fakt, że inwestycje są realizowane nie na terenie całej gminy. Dlatego zwracamy się z prośbą, aby w kolejnym roku pomyśleć o terenach, gdzie jest zapotrzebowanie. Mam na myśli program zrównoważonego rozwoju – powiedział radny.

Radni przyjęli także projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2021-2030.