Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Dobieszyn
Dziś jest: Wtorek, 21 września 2021

Kozienice

Czy znajdą się pieniądze na USG dla kozienickiego szpitala?

środa, 03 lutego 2021 18:23 / Autor: Kamil Zapora
fot. Starostwo Powiatowe w Kozienicach/YouTube
Kamil Zapora

Dziś obradowali radni powiatu kozienickiego. Nie po raz pierwszy jeden z głównych tematów dyskusji dotyczył szpitala powiatowego, a konkretnie jego problemów finansowych. Tym razem chodziło o zakup niezbędnego sprzętu medycznego.

Radom szczepienia

Radny Jerzy Śmiech, który jest lekarzem w kozienickim szpitalu, zwrócił uwagę na potrzebę zakupu nowego sprzęty do badań USG:

Dyrektor szpitala Roman Wysocki zauważył możliwość sfinansowania sprzętu z dotacji rządowej, jednak nie wcześniej niż w czerwcu. Radny Marek Kucharki uważa, że jest to termin zbyt odległy i działać w tym kierunku trzeba już teraz:

O wkładanie więcej wysiłku w szukaniu funduszy dla szpitala apelował także Jerzy Śmiech. Starosta studził emocje mówiąc, że jest szansa na pozyskanie środków z urzędu marszałkowskiego. Jednocześnie zaznaczył, że pozyskiwanie środków zewnętrznych jest procesem czasochłonnym, ale mogącym przynieść wymierne korzyści:

Radny Tomasz Trela podkreślił, że sprawa pieniędzy na USG od Marszałka nie jest jeszcze przegrana:

Potrzeby są jednak o wiele większe. Jak poinformował dyrektor szpitala, w tym momencie jest około 40 różnych sprzętów, które wymagają wymiany.

Radny Górka wystąpił z wnioskiem o zobowiązanie zarządu powiatu do przygotowania na przyszłą sesję uchwały o zakupie USG ze środków powiatu. Wniosek został przyjęty zdecydowaną przewagą głosów.

Tradycyjnie podczas sesji starosta przedstawił sprawozdanie z prac zarządu powiatu. Jak usłyszeliśmy powiat kozienicki udzielił nieoprocentowanej pożyczki dla szpitala powiatowego w kwocie 1,5 mln złotych z przeznaczeniem na spłatę bieżących zobowiązań finansowych.

Na sesji mowa była też o skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 737 (trasa Kozienice-Radom) z drogą powiatową w Aleksandrówce (skręt na Stanisławice). W opinii radnego Stanisław Orzechowskiego, jest to najniebezpieczniejsze skrzyżowania w gminie Kozienice. Zarząd Dróg Wojewódzkich, ze względu na przeprowadzony tam w 2019 roku remont i zainstalowane lustro, nie widzi potrzeby przebudowy skrzyżowania. Daje jednak zielone światło samorządowi Kozienic na zrobienie tego we własnym zakresie. Starosta kozienicki Andrzej Jung:

Radni przyjęli także sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za rok 2020. Jak powiedział starosta, wzrasta liczba przestępstw na terenie powiatu, ale wzrasta też ich wykrywalność:

Radni zwiększyli dziś środki na remont lub budowę dróg powiatowych o prawie 1,2 mln złotych. Wynika to z dotacji jakie powiat otrzymał od gmin, a także z Funduszu Dróg Samorządowych. Jakich nowych odcinków dróg powiatowych możemy się spodziewać? Wymienia starosta:

Łącznie wszystkie inwestycje mają kosztować prawie 3,8 mln złotych.