Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

REGION

Rozpoczynają się szkolenia dla lekarzy z Mazowsza

poniedziałek, 12 kwietnia 2021 07:54 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

Trzy tysiące lekarzy przeszkoli Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie wspólnie z samorządem województwa mazowieckiego w zakresie postępowania z pacjentem chorym na COVID-19 – od objawów po rehabilitację. Kompleksowy kurs online sfinansuje budżet Mazowsza.

W programie znajdą się m.in. tematy: od objawów do rozpoznania, kwalifikacja do szpitala, tlenoterapia bierna i podstawy wentylacji mechanicznej, farmakoterapia – możliwości i ograniczenia w Oddziale Intensywnej Terapii COVID, priorytety kwalifikacji do OIT COVID, USG płuc w COVID, rehabilitacja po COVID.

Covid od A do Z

– Trzecia fala pandemii, chyba najlepiej pokazała w jak trudnej sytuacji znajduje się obecnie ochrona zdrowia. Nie chodzi tu już teraz o sprzęt czy wolne łóżka w szpitalach. Głównym problemem staje się brak wystarczającej liczby wykwalifikowanych lekarzy. Stąd nasza propozycja zorganizowania szkoleń. Chcemy przeszkolić aż 3 tysiące lekarzy z Mazowsza – mówi Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego:

Tematyka kursu to covid od A do Z, co oznacza, że poruszane będą zarówno tak podstawowe zagadnienia jak objawy, jakie leczenie wdrożyć, ale również i te dotyczące kwalifikacji pacjenta do OIT czy rehabilitacji pocovidowej. - Zachęcam wszystkich lekarzy do aktywnego zgłaszania się. Chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich - dodaje Elżbieta Lanc.

Interaktywne szkolenie online będzie prowadzone przez lekarzy anestezjologów, podstawowej opieki zdrowotnej oraz zajmujących się rehabilitacją pacjentów będących po przejściu COVID-19.

Lekarz się uczy

– Każdy z nas lekarzy walczy z koronawirusem lub z jego skutkami. Objawy i przebieg choroby COVID-19 bywają bardzo różne, choroba nierzadko skutkuje uszkodzeniami organów i ma długofalowe skutki. W zawodzie lekarza ogromną rolę odgrywa aktualizacja wiedzy medycznej, dlatego nasza izba kładzie nacisk na organizowanie praktycznych szkoleń, odpowiadających obecnym potrzebom lekarzy i pacjentów. W dobie epidemii i w kontekście skuteczności walki z dość nową chorobą jest to szczególnie istotne - wyjaśnia prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

W jednym szkoleniu online może wziąć udział 450 lekarzy. Ruszyły już zapisy na kurs w terminach 19 i 28 kwietnia. Informacje o kolejnych wyznaczonych datach (wraz z formularzem zapisów) będą dostępne na stronie internetowej OIL w Warszawie w zakładce szkolenia..