Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

REGION

Noc w Puszczy Kozienickiej. Znajdą się odważni na bushcraft?

środa, 28 kwietnia 2021 11:40 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Nadleśnictwo Kozienice wyznaczyło specjalny obszar leśny o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy nocowania w lesie „na dziko” bez specjalnej infrastruktury mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie przepisów.

Jak się okazuje, ludzie czują potrzebę powrotu do natury i obcowania z przyrodą. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Lasy Państwowe wśród 40 tysięcy osób. Nowa atrakcja jaką leśniczy przygotowali dla turystów jest swoistą odpowiedzią na panujące trendy. Mowa o bushcrafcie, czyli nocowaniu w lesie. Od początku maja każde nadleśnictwo w Polsce zostało zobowiązane do wyznaczenia odpowiedniego obszaru do tego celu. W przypadku Nadleśnictwa Kozienice znajduje się on w okolicy szkółki leśnej Przejazd. Mówi zastępca nadleśniczego Artur Mazur:

Jak mówi nadleśniczy Tomasz Sot, nie powinniśmy mylić bushcraftu ze zwykłym biwakiem:

Zanim udamy się na wyprawę powinniśmy zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami.

Miejsce do palenia ogniska zostało wyznaczone, tuż obok miejsca postoju pojazdów przy szkółce leśnej w pobliżu miejscowości Przejazd.

Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Należy zapoznać się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin (Gminie Pionki). Na obszarze, w którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu. Teren wyznaczony do nocowania położony jest w obwodzie łowieckim dzierżawionym przez Koło Łowieckie „ROSOMAK” Radom.

W pobliżu obszaru znajduje się rezerwat przyrody. Przypominamy, że poruszanie się po rezerwatach poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione i grozi grzywną. Granica rezerwatu oznakowana jest namalowaną na drzewach zieloną opaską.

Na wyznaczonym do nocowania terenie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Wówczas obowiązywał będzie tam zakaz wstępu, a obszar zakazu oznaczony będzie żółtymi tablicami ostrzegawczymi ustawionymi w terenie, na drogach i szlakach.

Jeśli nasz nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (dostępny na stronie Nadleśnictwa Kozienice) oraz przesłanie go na adres: , nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.